Přejít k hlavnímu obsahu
Teenage Engineering OP-1 field | Foto: Dušan Krejdl
Teenage Engineering OP-1 field | Foto: Dušan Krejdl
Dusan Krejdl -

Teenage Engineering OP-1 field #5: Do roku 2023 s vocoderem!

OP-1 od Teenage Engineering je doslova malý zázrak. Někdo by řekl přímo designový skvost, drahokam. Každopádně je to všeuměl vymyšlený tak, aby vás to s ním bavilo. Prostě kámoš, který stárne s vámi a jemuž jeho stvořitelé deset let přidávali jednu funkci za druhou, aby se vám neomrzel. A když už se dostali na hranu vytíženosti původního konceptu, vypustili letos na jaře do světa mladšího bratra OP-1 s přídomkem field. A právě field má v sobě všechno, o čem se vám u OP-1 jen zdálo!

Blbněte s hlasem jako Daft Punk nebo Beastie Boys

Vocoder se jako mainstreamový prznič hlasu uchytil na více stranách hudebních barikád a od svého vynalezení prošel studii celé řady známých muzikantů. Použili ho Black Sabbath, Phil Collins, Daft Punk i Beastie Boys, New Order, 2Pac, Stevie Wonder, Kraftwerk... a teď může tenhle typ hlasové syntézy prozkoumat i každý majitel OP-1 field!

Teenage Engineering totiž poctivě plní svůj slib a k novinkám ve firmware, o kterých jsem psal v předešlém článku, přidali na začátku roku právě vocoder. Díky němu můžete stiskem kláves modulovat zdroj zvuku, kterým bude nejčastěji váš hlas snímaný interním mikrofonem. Vocoder lze ovšem použít i na rádiový signál (OP-1 field má zabudované FM rádio) nebo na jakýkoliv jiný druh zvuku přivedený do line-in nebo USB vstupu. Ocenit musím rovněž grafické zpracování, které vás vizuálně vede při štelování parametrů.

A protože jsem chtěl tuto kapitolu věnovat důležitým zdrojům inspirace, první video bude věnované právě tomuto unikátnímu synth enginu. OP-1 field je něco jako bonboniéra, nebo chcete-li adventní kalendář, ve kterém si okénko po okénku můžete rozbalovat jedno překvapení za druhým. A že jich nejspíš ještě bude!

Videa pro inspiraci

Ollie Loops vysvětluje, jak vocoder v OP-1 field funguje, jde o šest minut dlouhé video s užitečnou infografikou, která vám do detailu vysvětluje všemožná nastavení tohoto hlasového syntezátoru.

A pokud se vám vocoder líbí, oceníte i poslední hračky od Teenage Engineering – dřevěné figurky s vestavěným hlasovým syntezátorem, které lze řídit přes Bluetooth MIDI právě z OP-1 field. Sbor tvoří Carlo, Leila, Miki, Ivana, Bogdan, Gisela, Olga a Hatshepsut.

Vydání OP-1 field bylo velmi milým překvapením, které ale záhy zastínila diskuze o jeho vysoké ceně. Rozpaky neskrývali ani známí youtubeři True Cuckoo nebo Red Means Recording. První obsáhlé video tak vypustil až loopop, který field srovnává s originálním OP-1, laptopem, MPC, Maschine a dalšími nástroji.

Novou hvězdou mezi youtubery používajícími OP-1 field se nakonec stal SON WU. V tomto videu popisuje všechny novinky ve fieldu, dejte si ale tu práci a projděte si celý jeho kanál. Najdete tam podrobná videa, která vysvětlují, jak field funguje.

Ve druhém videu SON WU popisuje nejdůležitější update z konce loňského roku, který umožnil dynamiku kláves, což bylo jedno z největších překvapení, které snad ani nikdo nečekal. Něco podobného zažili majitelé původního OP-1, když se po dekádě objevila možnost posílat audio přes USB rozhraní. Teenage Engineering prostě umí překvapit.

Pokud vám cena fieldu přesto všechno stále přijde poměrně vysoká, bude vám Benn Jordan mluvit z duše. Na druhou stranu i on ve videu uznává, že jde o dobrý nástroj a vše je prostě otázka, kolik chcete do podobného butikového nástroje sami investovat.

A na konec ještě moje oblíbenkyně JAde Wii, která si dala tu práci, aby vám přiblížila nový syntezátor nazvaný Dimension. Jde o virtuální analog, na kterém lze simulovat celou řadu zajímavých zvuků, dobře poslouží například pro akordy a výrazné melodie.

A to je k OP-1 Field vše, aspoň prozatím. Určitě se budou objevovat další novinky, troufnu si tipnout, že jednou z nich bude nějaký druh granulární syntézy, tu lze zatím jen simulovat prostřednictvím LFO. Já bych ocenil stopu s lineárním sekvencerem, ale to chci asi moc a navíc komunita by radši viděla OP-Z field, což není úplně marná představa, uvidíme.

Tagy Hračky od Teenage Engineering Teenage Engineering OP-1 field

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dušan Krejdl
Člen altpopového tria The Semipalatinsk vydávající také pod svým příjmením KREJDL.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY