Přejít k hlavnímu obsahu
Chcete natočit a vydat na YouTube cover verzi? Není to úplně snadný proces. | Foto: Bára Drdová
Chcete natočit a vydat na YouTube cover verzi? Není to úplně snadný proces. | Foto: Bára Drdová
Tokhi -

Takhle nás s Groove Army neznáte: Valhala čeká nás

Moje bubenická crew Groove Army toho má za sebou opravdu hodně. Nyní však přicházíme možná s trochu překvapivým singlem, kde se místo paliček ujímám mikrofonu. Bylo na čase. Valhala čeká nás. Tedy, ne všechny.

Valhala je síň mrtvých – Ódinova obří místnost, kam přichází hodovat a užívat si padlí bojovníci. Vikingové smrt v boji považovali za tu nejlepší, protože potom je Valhala přivítala s otevřenou náručí a oni do ní napochodovali jako hrdinové v doprovodu krásných valkýr. Když umřete doma na chřipku, máte smůlu.

Originál je od Miracle Of Sound (song nazpíval Peyton Parrish) a my máme laskavé svolení původních autorů. To, mimochodem, není úplně snadný proces. Když totiž chcete udělat oficiální cover a neřešit spánek tabletkami ze stresu, že vám hned po zveřejnění videoklipu za ranec třeba YouTube vypne zvuk, musíte pro to udělat docela dost. OSA nám dala k dispozici formuláře, ty se vyplní, a spolu s demem a textem se posílají původnímu autorovi ke schválení. Hned jak vám zahraniční nahrávací společnost a vydavatel dá zelenou (nebo červenou), můžete (nebo nemůžete) s rozdělaným dílem nějak nakládat dál. My jsme naštěstí mohli.

Rozhodně doporučuji si tyhle věci dát do pořádku, i když riskujete nějaké money v případě, že přípravy už něco stály a původní autor s cover verzí souhlasit nebude. Anebo může být člověk rebel a prostě si to nějak vyšvihnout po svém. Našli jsme hodně videí, které asi svolení nemají. A potom záleží na tom, jak to vlastník práv nastaví. Někdo vás zažaluje, někdo vypne zvuk (což by mrzelo u nějakého super drahého klipu), někdo neřeší vůbec, chce, ať se dílo šíří, ale následně je zastavená monetizace. Respektive zisky z videa jdou jemu. Co se týče textu, ten je normálně můj. Pokud bychom tedy hráli pecku živě, OSA vyplatí mně text, autorovi potom podíl za hudbu. I když aranže se samozřejmě liší.

Jsme rádi, že song je venku. Máme z toho obrovskou radost už jen proto, že Mahdies tuhle parádu vystřihl za cca 4 hodiny natáčení, a to jen v prostorách naší zkušebny. Absolutně na punk a bez zdlouhavých příprav, mistru řemesla už opět a zase vzdáváme hluboký respekt. Každá naše spolupráce je potěšením. Měli byste se na to podívat už jen pro představu, co se dá za 4 hodiny stihnout.

Hudební produkce tohoto počinu se ujal Dan Šída. Klipové zpracování, které podpořila OSA, je tedy komplet práce Jakuba Mahdala z Jakobyfilms.

Jakub Mahdal v akci. | Foto: Bára Drdová

A jak to vlastně vzniklo?

Když se začalo opět hrát a koncerty se vrátily, dlouhou dobu jsem si pohrával s myšlenkou, že je na čase napsat něco pro sebe, že prostě nemusím všechny texty odevzdávat. Tou dobou jsme taky o něco víc spolupracovali se skvělou partou pyrobláznů Aliatrix (jejichž Terezka má v klipu velmi výraznou roli) a celé to vikingské, případně šamanské a temnější téma mě velmi lákalo. Pirátem jsem byl od mého působení v kapele Bran a pořád mi je tahle cesta extrémně blízká. Vůbec se nedá vyloučit, že tematická deska v naší režii opravdu světlo světa spatří. Baví mě to.

Od Groove Army a své akademie neutíkám, bubeníkům se věnuji na 100 %. Je to jen další posun, nový projekt, součinný s tím stávajícím, kde už jsme naši tvorbu otiskli do instrumentální (bubenické) desky Groove Army: Royal Squad.

Od psaní textů a občasného zpěvu s kapelami už to byl jen další krůček. Když uděláš z bubeníka frontmana, ještě pořád můžeš udělat z bubenického frontmana frontmana…

Tokhi a jeho Groove Army | Foto: Radek Holeš

Natáčeli jste už nějakou cover verzi? Dohodli jste se s autory, nebo jste to vůbec neřešili? Podělte se s námi.

Tagy komunita tokhi Groove Army

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Perkusista, bubeník, facilitátor. www.tokhi.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY