Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Struny D'Addario řady XS: dobrá volba nejen pro akustické kytary

Společnost D’Addario průběžně posiluje nabídku strun ze sérií XS, které podle slov výrobce představují „skutečný technologický průlom v oblasti strun typu coated“, tedy modelů potažených nanovrstvou, chránící materiál před korozí a dalšími vlivy, čímž je dosaženo delší životnosti, stabilního zvukového projevu a v daném případě i větší mechanické odolnosti a výraznější zvukové brilance. Edice XS Acoustic v současné době zahrnuje sady pro šesti či dvanáctistrunné akustické kytary, ale také sety pro mandolínu nebo dobro, zatímco pro elektrické kytary je vyhrazena řada XS Electric.

Základ strun D’Addario z kolekce XS Acoustic tvoří velmi pevná jádra z prémiové uhlíkové oceli, převzatá z edice NYXL, a koncovky nevinutých strun jsou uchyceny pomocí procesu Fusion Twist zabraňujícímu povolování struny v tomto kritickém místě. Speciální ochranná povrchová vrstva o síle pouhé desetiny lidského vlasu je kombinována s disperzním povlakem použitým u strun typu XT, takže chráněny jsou i hladké struny a tenký film nijak nenarušuje přirozenou rezonanci či barvu tónu.

„Nové struny XS jsou perfektní také pro studiovou práci – při doteku nabízí příjemný pocit a výrazně snižují různé ruchy způsobené pohybem prstů, aniž by byla obětována zvuková kvalita,“ říká britský fingerstyle kytarista Mike Dawes. „Mají perfektní tenzi, takže vibrato a expresivnější techniky hry jsou oproti konvenčním strunám mnohem jednodušší.“

Série D’Addario XS Phosphor Bronze je dostupná v nejoblíbenějších sílách, oficiální ceny se na českém trhu pohybují v následujících relacích: XSAPB 10-47, XSAPB 11-52, XSAPB 12-53, XSAPB 13-56 pro šestistrunnou akustiku cca 500 Kč, provedení XSAPB 1047-12 pro dvanáctistrunnou kytaru cca 780 Kč, XSM1140 11-40 pro mandolínu nebo XSAPB16-56 pro rezofonickou kytaru shodně cca 500 Kč.

Společně s linií XS Phosphor Bronze najdeme v portfoliu výrobce akustickou edici XS Bronze 80/20, lišící se materiálem použitým pro vinutí, ceny i průměry strun v jednotlivých setech jsou obdobné jako u XSAPB.

Jak už bylo zmíněno, kromě kolekcí XS Acoustic Phosphor Bronze a 80/20 Bronze nabízí newyorská značka také sérii XS Electric určenou pro elektrické kytary, u níž bylo použito lety osvědčené niklové vinutí, opět chráněné finální nanovrstvou. Vybírat lze z celkem devíti sad o tloušťkách 09-42 až 12-52 včetně verze 10-56 pro sedmistrunné nástroje, ceny se pohybují okolo 440 Kč respektive cca 480 Kč za sedmičkovou sadu.

Tagy D'Addario D'Addario XS Acoustic D'Addario XS Electric

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY