Přejít k hlavnímu obsahu
Jestli hledáte struny s kvalitním zvukem, nižším manipulačním hlukem, které vydrží výrazně delší dobu, určitě D'Addario XS vyzkoušejte.
Jestli hledáte struny s kvalitním zvukem, nižším manipulačním hlukem, které vydrží výrazně delší dobu, určitě D'Addario XS vyzkoušejte.
Dr.Hyenik -

D'Addario XS: dlouhodobý zátěžový test

první části testu jsem sliboval, že se podíváme také na životnost nových potahovaných strun D'Addario XS. A protože sliby se mají plnit nejen o Vánocích, po třech měsících zuřivého hraní, zkoušení, přelaďovaní, nahrávání a dokonce už i koncertování jsem zpět se závěrečným zhodnocením.

Výrazně delší životnost má vyvážit vyšší pořizovací cenu strun, samozřejmě při současném zachování (nebo jenom mírném zhoršení) zvukových vlastností. Musím říct, že se mi na XS hraje pořád dobře, bezproblémově ladí, a přestože už jsou na nich vidět lehké stopy opotřebovanosti (sem tam skvrnky) nekoná se žádné pelichání, i když jsem je trsátkem nešetřil. Takže z tohoto pohledu byla mise splněna.

Ale jak zvukově? Musím říct, že mě nikdy nepřestanou šokovat špičkoví znalci, schopní si vybavit jemné zvukové nuance po dlouhých týdnech, měsících ba i letech. Moje smyslově paměťová kapacita je v porovnání s nimi bohužel zoufale omezená a i několik vteřin prodlení (např. výměna kabelu) mi jakékoli smysluplné srovnání prakticky znemožní, protože prostě tyto komplexní informace neudržím. Ale chápu, že mám za sebou takových srovnávacích nebo blind testů pouhých pár stovek, takže se mám ještě hodně co učit.

Jestli jste v mém tónu zachytili závan ironie, tak se nemýlíte – poučen z předchozích nezdarů, nějaké hlubší závěry dělám pouze na základě okamžitého přepínání ukázek natočených ve stejných podmínkách. Tyhle informace totiž neudrží déle než pár vteřin nikdo, a pak už šíří jenom psychoakustické přeludy nebo v nejlepším případě subjektivní pocity. Ale pššššt, neříkejte to nahlas, „fóroví odborníci“ totiž speciálně na tohle bývají hodně nedůtkliví. Takže samozřejmě i v tomto případě jsem natočil ukázky, které můžete posoudit nejlépe sami.

Za mě je i tahle část mise splněna, neslyším žádnou nepoužitelnou degradaci, naopak očekávám, že tyto struny se mnou ještě chvíli preludovat vydrží. Nešetřil jsem je a dokonce jsem i několikrát přelaďoval celý potah (což je mimochodem to nejhorší, co strunám můžete udělat). Samozřejmě jak jsem již zmiňoval, záleží na míře agresivity potu konkrétního kytaristy, takže se nedá napsat, že zaručeně vydrží 3x nebo 5x déle. (Tedy napsat se to dá, ale je to jenom marketingové heslo :) Mně vydržely v dobré kondici výrazně déle než normální struny. Stejné závěry udělalo pár dalších kolegů, kteří je vyzkoušeli, což s radostí a klidným svědomím doporučím i vám. Jestli hledáte struny s kvalitním zvukem, nižším manipulačním hlukem, které vydrží výrazně delší dobu, určitě D'Addario XS vyzkoušejte.

Tagy D'Addario struny

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dr.Hyenik Orfanik
Multikytarista na experimentální cestě k netradičním zvukovým a stylovým souvislostem za pomoci všemožných nástrojů, technik i obskurních pomůcek... Dle magazínu Whiplash také hudební úchyl, tajuplný intelektuál s vizáží přerostlého Harryho Pottera, akustický Thordendal ze Vse…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY