Přejít k hlavnímu obsahu
Součástí podzimního programu Vinyly je večer věnovaný labelu Divnosti, kde zahraje i dvojice něco něco | Foto: Jana Plavec
Součástí podzimního programu Vinyly je večer věnovaný labelu Divnosti, kde zahraje i dvojice něco něco | Foto: Jana Plavec
redakce -

Startuje XI. ročník Vinyly: koncerty, přednášky i workshopy pro muzikanty

Nejen nominace umělců a vyhlášení vítězů během slavnostního večera patří k hudebním cenám Vinyla, které loni oslavily deset let. Od září do prosince v rámci „Průběžného festivalu Vinyla“ proběhne celkem osm přednáškových a koncertních večerů a nově se pod hlavičkou cen uskuteční také tři bloky workshopů Vinyla Academy. O své zkušenosti se podělí hudební publicisté Pavel Turek a Miloš Hroch, hudebník a provozovatel bookingové agentury Prokop Holoubek, zvukař a producent Michal „Amák“ Šťastný a jako lektor se zapojí taky náš šéfredaktor Zdeněk Neusar. Workshopy jsou zdarma, je ale nutné se na ně včas registrovat.

Průběžný festival Vinyla v brněnském Kabinetu múz odstartuje v úterý 14. září přednáška laureátů Ceny Jany „Apačky“ Grygarové Anety Martínkové a Radima Lisy, spojená s koncerty současných nadějných mladých umělců Yasminy Melliti, Čaby Lacigy a Najxlise. Následovat 23. září na tomtéž místě bude křest knihy Všechny kočky jsou šedé od publicistů Karla Veselého a Miloše Hrocha, které doplní koncerty Ursuly Sereghy a Talk = Trouble. V říjnu jsou v plánu koncerty Billow a Severního nástupiště a dvojkoncert Martina KyšperskéhoDavida Pomahače, na listopad se chystá speciální večer labelu Divnosti, jenž loni získal ocenění Počin roku. Dále na festivalu vystoupí také loni Deskou roku oceněná kapela Tábor, která zahraje společně s Kalle, nebo skupiny Tamara, Bibione, Vole a Bahratal.

„Hudební ceny Vinyla nejsou jednorázovou událostí spojenou pouze se slavnostním večerem v Praze. Ceny Vinyla chápeme jako celoroční platformu na podporu autorské hudby. Letos jsme spustili Vinyla Academy, sérii workshopů, na nichž hudebníkům/cím, hudebním manažerům/kám a publicitům/kám zprostředkujeme setkání s inspirativními osobnostmi české (nezávislé) scény,“ říká jeden z koordinátorů Vinyly Pavel Uretšlégr.

Miloš Hroch a Karel Veselý v rámci festivalu pokřtí svou knihu Všechny kočky jsou šedé | Foto: archiv Vinyly

Všechny workshopy se uskuteční v Praze. První z workshopů vedený lektory Prokopem Holoubkem (Midi Lidi, Bumbum Satori) a Zdeňkem Neusarem je zaměřený na booking, management a PR a proběhne 16. října v prostorách Pracovny na pražském Žižkově. S různými přístupy ke psaní o kultuře zájemce v tomtéž prostoru 6. listopadu seznámí hudební publicisté Pavel Turek a Miloš Hroch. Na třetí z workshopů zaměřený na produkci a natáčení hudebního alba zve 21. listopadu do prostor studia Golden Hive respektovaný zvukař a producent Michal „Amák“ Šťastný. Workshopy jsou zdarma, mají však omezenou kapacitu. Přihlášky posílejte na e-mail tomas@vinyla.cz.

Jedním z hlavních cílů organizátorů Vinyly je zařazování hudby do širšího společenského kontextu, poukázání na kvalitní hudební produkci a stírání hranic mezi mainstreamovou a alternativní hudbou. Umělci nominovaní za rok 2021 budou ohlášeni v první polovině prosince. Už na začátku listopadu ale bude možné nominovat nejzajímavější (nejpřínosnější) publicistické počiny autorů a autorek do 27 let v rámci Ceny Jany „Apačky“ Grygarové, která loni doplnila hlavní kategorie Deska, Objev a Počin roku.

„Cena pro mladé publicisty a publicistky se v loňském prvním ročníku setkala s velkým ohlasem, a proto se stává pevnou součástí aktivit Vinyly. Jelikož vyzýváme k hlasování ty hudební novináře a novinářky, kteří dokáží psát o hudbě s přesahem, připadá nám důležité zároveň ukázat, co se rozumí kvalitní publicistikou, a tu v nejmladší generaci reprezentují právě laureáti/ky Ceny Jany „Apačky“ Grygarové. Zasvěcená a empatická reflexe je nezbytná především pro samotné tvůrce hudby, aby se mohli posouvat dál,” uzavírá za organizátory cen Tomáš Grombíř.

Přednášky a koncerty v brněnském Kabinetu Múz

14. 9. Přednáška Anety Martínkové a Radima Lisy, Yasmina Melliti, Čaba Laciga, Najxlis

23. 9. Křest knihy Všechny kočky jsou šedé + Ursula Sereghy a Talk = Trouble

7. 10. Billow, Severní nástupiště

21. 10. Kyšperský, Pomahač

2. 11. Divnosti label večer (Pris, Něco Něco, Parta vynikajících lidí)

18. 11. Tábor, Kalle

24.11. Tamara, Bibione

21. 12. Vole, Bahratal

Radim Lisa při přebírání první Ceny Jany "Apačky" Grygarové | Foto: Libor Galia

Workshopy Vinyla Academy v Praze

16. 10. Booking, management a PR (Prokop Holoubek a Zdeněk Neusar, Pracovna, Praha-Žižkov)

Máte skvělou kapelu, ale novináři a fanoušci se o vás nezajímají, přestože jste přesvědčení, že vaší muzice nic nechybí? Pojďte se společně zamyslet, jestli něco neděláte špatně. Probereme, jak vám k růstu pomůže booking agent/ka či dobře nastavené PR.

6. 11. Hudební (kulturní) publicistika (Pavel Turek a Miloš Hroch, Pracovna, Praha-Žižkov)

Kritizovat umí každý. Recenze, kritika, komentář, profil rozhovor plus další žánry a postupy z ranku psaní o hudbě a tančení o architektuře představí dva etablovaní publicisté. Účastníci se seznámí s různými přístupy ke psaní o kultuře a také si vše prakticky vyzkouší.

21. 11. Produkce & natáčení alba (Michal „Amák“ Šťastný, Golden Hive Studio)

Jak natočit originální desku? Desku lze dnes nahrát a vydat doma. Proč ale pracovat se zkušeným producentem? Jak probíhá hledání osobitého zvuku? Jak se připravit na vzájemnou spolupráci? Co dokáže dobrý producent poznat z demo nahrávky?

Tagy hudební ceny Vinyla Pavel Turek Karel Veselý Prokop Holoubek Amák Golden Divnosti

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY