Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Stage keyboardy Yamaha YC73 a YC88

Yamaha se rozhodla inovovat loňský, stále dostupný stage keyboard YC61, na jehož platformě vyvinula dvojici modelů YC73 a YC88, u nichž čísla v názvu značí počet kláves. Stejně jako v případě YC61 disponují jeho nástupci širokou paletou zvuků, u varhanních rejstříků nechybí tzv. drawbar ovládání s tahovými fadery a výkonný engin je postaven na firemní technologii VCM (Virtual Circuit Modeling), která pracuje s detailní emulací a interakcí jednotlivých komponent virtuálního nástroje. Stejný systém byl použit i pro efekt rotačního reproduktoru.

Zvukový engin je rozdělen do tří částí. První přináší to nejlepší z akustických pian Yamahy, včetně jejich vlajkové lodi koncertního křídla CFX a modelů S700 a C7 (formát AWM2). Nová aktualizace 1.1, kterou značka vydala současně, přidává presety Nashville C3 a Live CF3 z pódiového piana CP300, elektrická piana jsou zastoupena verzemi CP80, 78 RD, 75 RD, 73 RD a přibyly dvě nové studiové verze. Všechny samply jsou samozřejmě vytvářeny s pomocí špičkových zařízení.

Dále je zde kompletní zvukový FM modul s osmi operátory, poskytující plnou dynamiku a charakter reálných FM elektrických pian a varhan. Následuje varhanní sekce se zmíněným drawbar ovládáním, umožňujícím měnit podsvícení faderových cest, což usnadňuje kontrolu horní a spodní konfigurace a hrát ve split modu. U trojice vintage varhan lze měnit i další funkce včetně parametru pre-drive editace rotary speakeru.

Vybírat je možno také ze spousty syntezátorů, padů, basových či sólových zvuků, dechových nástrojů apod., efektová sekce obsahuje 32 typů efektů plus třípásmový master ekvalizer s parametrickými středy. Všechny tři modely sdílejí stejný zvukový modul a funkce. Integrována je sluchátková zdířka, dvojice jackových vstupů i výstupů, symetrické XLR výstupy, DIN konektory MIDI In/Out, vstupy pro externí pedály nebo footswitche a USB port napojený na dvoukanálovou zvukovou kartu.

Rozdíly jsou především v rozměrech, klaviatuře a počtu kláves – YC61 má polovyváženou klávesnici Waterfall, YC73 přichází s vyváženou klaviaturou elektrického piana (BHS – Balanced Hammer Standard) a YC88 nabízí klávesy NW-GH3 z přírodního dřeva, syntetického ebenu a trojnásobným senzorickým snímačem. Součástí dodávky by měla být i licence na DAW software Steinberg Cubase AI a dokoupit lze kvalitní polstrovaná pouzdra na kolečkách.

Rozměry, hmotnost a ceny

Yamaha YC73: 1086 x 145 x 355 mm, 13.4 kg, cca 68000 Kč
Yamaha YC88: 1298 x 142 x 364 mm, 18.6 kg, cca 86400 Kč

Tagy Yamaha Yamaha YC73 Yamaha YC88

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY