Přejít k hlavnímu obsahu
The Hives se dál drží svých mantinelů – hrají ostře, hlasitě. | Foto: Press umělce
The Hives se dál drží svých mantinelů – hrají ostře, hlasitě. | Foto: Press umělce
Martin Hošna -

Spratkovitý rock'n'roll The Hives se hlasitě hlásí o slovo

Švédští The Hives se ani po bezmála deseti letech s ničím nemažou. Novinkové album The Death Of Randy Fitzsimmons je dravé punkrockové dílko, které neurazí žádnou party.

Randy Fitzimmons už není mezi námi. Fiktivní postava a pseudonym jejich skladatelského umu prý dosud řídila celou kariéru, nyní je čas se s ní rozloučit. Popravdě, jedná se zřejmě o další pankáčský vtípek: The Hives se totiž dál drží svých mantinelů, hrají ostře, hlasitě a s tuctovými texty, o to ale výbušněji. V tom ostatně tkví krása celého kvintetu.

Otvírák Bogus Operandi buší vitalitou a rychlostí, kterou kapela neztratí po celou stopáž alba. Intenzita, rock'n'rollová praštěnost doplněná o ikonické černobílé obleky jen ukazuje, že The Hives jsou stále připraveni oslovit mladší a mladší generace. Garážový feeling doprovází každou píseň a je jasné, že se kapela nepouští do žádných nečekaných žánrových odboček jako Arctic Monkeys nebo The Strokes, kteří zpomalili a hledají nové cesty k uměleckému sebevyjádření.

Čirý punk rock zní v Countdown Shutdowns, jež je obžalobou kapitalismu a ekonomické nerovnosti, přičemž zpěvák Pelle Almquist svoje texty podmanivě vrčí pod změtí fuzzy akordů a rachotících bicí. Písničky servírují bez pauz agresivitu i rituální refrény plné naštvaných výkřiků a špinavých riffů. V Crash Into The Weekend či v The Bomb kapela hlasitě hledá odpovědi, kam vyrazit o víkendu. Skladba The Way The Story Goes, založená na dunící basové lince a Almqvistovu vypravěčském umění, pokračuje v eklektickém rockovém běsnění, které nakonec po třiceti minutách náhle skončí závěrečným bubenickým deliriem Step Out Of THe Way.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Po třiceti letech na scéně jsou The Hives stejní šílenci jako na začátku kariéry. Punk rock hrají s humorem sobě vlastním; chytré texty o pitomých tématech tu stále padají na úrodnou půdu. Power akordy, chytlavé rytmy a groovy vokál se hlavně starají o to, aby byly co nejméně čisté a elegantní. Jejich fúze stylu Kinks a The Jam tu probíhá ledabyle, přesto zní autenticky drze a zábavně. Randy Fitzsimmons sice nikdy nebyl skutečný, doopravdy ale nikdy nezemřel.

The Hives  - The Death of Randy Fitzimmons

The Hives – The Death of Randy Fitzimmons

The Hives AB, 00:31:32

garage rock/punk rock

Tagy The Hives Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY