Přejít k hlavnímu obsahu
The Hives se podařilo natočit desku, která v jejich diskografii určitě nezapadne. | Foto: Chris W. Braunschweiger (Wikimedia Commons)
The Hives se podařilo natočit desku, která v jejich diskografii určitě nezapadne. | Foto: Chris W. Braunschweiger (Wikimedia Commons)
Petr Adamík -

The Hives jedou naplno a rozhodně nehodlají zpomalit

Po více než desetileté pauze se The Hives v roce 2023 vrátili s povedeným, živelným albem The Death Of Randy Fitzsimmons. Ani po více než třiceti letech z kapely energie rozhodně nevyprchala a na novince The Hives Forever Forever The Hives nám servíruje další garážovou divočinu.

Deska lehce přesahuje půlhodinku, není na ní prostor pro utahané záležitosti či zbytečné komplikace. Od první chvíle se jede ve svižném tempu, dvě až tři minutky na skladbu zcela postačí a jediný moment k nadechnutí tak představuje instrumentální mezihra (interlude).

První skladba a zároveň pilotní singl z alba Enough Is Enough staví na tradičním zvuku The Hives. Střední rychlost, řinčící kytary a Pelle Almqvist ječící text o tom, jak už má dost všech keců a nemůže vystát ovce, které jen plní rozkazy a drží se předpisů. Perfektní začátek alba, který se ještě více nakopne se skladbou Hooray Hooray Hooray. Bicí šlapou podle formátu Ramones a společně s basou ženou vše kupředu.

Podobný, ne-li dokonalejší, drive nabídne taky skvělá They Can't Hear The Music, která patří přesně mezi ty písně, k nimž se budete s radostí vracet. Povedla se rovněž Bad Call s téměř glitter rockovými slokami a další hymnou je určitě také Paint A Picture, jejíž refrén je díky změně rytmu ještě výraznější.  

Zatímco v O.C.D.O.D. předvedou totální punkovou smršť, která může evokovat Dead Kennedys v období jejich Plastic Surgery Disasters, tak v Legalize Living pro změnu ukážou, jak si umí pěkně pohrát s dynamikou. Zvukově lehce vybočuje snad jen poslední, titulní skladba. Ta má cosi jako taneční indie kabát a dobře plní funkci albového zavíráku. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Produkce se ujal Pelle Gunnerfeldt, jenž se podílel na prvních albech The Hives. Možná i proto má album stejný zápřah jako jejich nahrávky z počátku milénia. Ruku k dílu pak přiložil také Mike D z Beastie Boys, a tak se v písních občas objevují sofistikovanější prvky a stylové odbočky.

The Hives se podařilo natočit desku, která v jejich diskografii určitě nezapadne. Nepřináší žádné inovace a posluchačstvo dostane přesně to, na co je u kapely zvyklé. Krátká stopáž je pak zárukou toho, že se nudit nebudete. Album si drží tempo a skončí dřív, než stihne omrzet.

The Hives - The Hives Forever Forever The Hives

The Hives  The Hives Forever Forever The Hives

PIAS, 00:32:57

75 %

Tagy The Hives Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY