Přejít k hlavnímu obsahu
Součástí showcaseových koncertů přenášených do světa bude i vystoupení brněnských sinks | Foto: SoundCzech
Součástí showcaseových koncertů přenášených do světa bude i vystoupení brněnských sinks | Foto: SoundCzech
Zdeněk Neusar -

SoundCzech streamuje do světa, sledujte našlapanou diskuzi #zazivouhudbu

Něco je ve vyhlášce, něco jiného je řečeno na tiskové konferenci a něco jiného se objevuje na sociálních sítích. Je to nezodpovědné jednání, ze kterého plyne chaos a nejistota – řešili jsme v rozhovoru s Jakubem Novým. Přinese diskuze iniciativy #zazivouhudbu, která proběhne symbolicky na Den hudby, v neděli 21. června v pražském Cross Clubu, na hudební scénu více reálné naděje, nebo jen další ministerské „sliby, kterými nezarmoutíš“? Navazovat na panelovou diskuzi pod patronátem SoundCzechu bude několik koncertů přenášených do dvanácti evropských hlavních měst.

Na hodinové panelovce, která proběhne od 16 hodin a bude dostupná také online, budou řečníci probírat mj. současnou situaci v hudebním průmyslu, dotační program ve výši jedné miliardy korun a přípravu bezpečného a úplného rozvolňování od podzimu. Dojít by mělo i na koncept hudebního průmyslu do budoucna a plánovaný vznik státního fondu hudby. Moderátor Alexander Michailidis bude kočírovat ministry Lubomíra Zaorálka a Karla Havlíčka, přítomní v panelu budou také ekonom a komentáror Lukáš Tóth a za Českou obec hudební Alexandr Smutný a Jana Heřmánková.

SoundCzech showcase

Následně od 17 hodin proexportní kancelář SoundCzech přinese koncerty kapel vybraných na showcaseové festivaly, které se v souvislosti s pandemií koronaviru nemohly uskutečnit. Zahrají Bratři, HRTL, Kristina Barta, Market, Never Sol, sinks a teepee. Do vysílání koncertů prostřednictvím live streamu se zapojí celkem dvanáct evropských hlavních měst (Atény, Berlín, Bukurešť, Budapešť, Istanbul, Krakov, Lisabon, Lublaň, Manchester, Miláno, Praha, Skopje), která budou představovat program na vlastních platformách. Vybrané koncerty pak budou streamovat na jednom společném kanále European Music Day, kde bude každé město zastupovat jeden umělec. Z ČR to bude duo teepee.

„Den hudby je událost s bezmála čtyřicetiletou tradicí, její sdělení je přitom ve světle současného stavu hudební scény zasažené opatřeními pandemií koronaviru palčivě aktuální. Den hudby patří myšlenkám o důležitosti hudby v našich životech – od hudby, která zní ze všech stran, kterou milujeme, která zahání smutek a přináší revoluční myšlenky. Nikdy dříve nebylo důležitější zdůraznit hodnotu, kterou všudypřítomná hudba vytváří,” říká Márton Náray, ředitel SoundCzechu.

Všichni, kdo čtou Frontmana, o důležitosti hudby nepochybují. Optikou těch, kteří o ní politicky rozhodují, je ale hudba a kultura obecně ve srovnání s ostatními resorty stále na posledním místě. Dobře vidět je to poslední tři krizové měsíce, které z nouze daly řadu věcí do pohybu. Podaří-li se vystupovat opravdu jednotně, dost možná se jednou zablýská na lepší časy.

Tagy #zazivouhudbu SoundCzech Never Sol Bratři sinks teepee HRTL Market Kristina Barta

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY