Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 04.08.2018 - 08:00

Song z půltónových intervalů

Kytarista a youtuber Rob Scallon, kterého jste už mohli zaznamenat např. na videu skladby, kde používal pouze tzv. tritónové intervaly, je zpět s další netradičně koncipovanou kompozicí All Half Steps Song , jejíž název napovídá, že zde byly využity výhradně půltónové postupy a to jak v beglajtových riffech s klasickým kvintovým hmatem, tak i v melodických pasážích a chromaticky postaveném sóle.

Zjednodušené vysvětlení pro začínající kytaristy:

Půltón, neboli malá sekunda (v obratu velká septima), leží na hmatníku o jeden pražec výš nebo níž od právě hraného tónu a v klasickém diatonickém řešení se jedná o nejmenší interval, mezi jehož dva body už nelze (pomineme-li možnost vytažení struny) vložit další notu, sled těchto půltónů tvoří chromatickou stupnici.

Vzhledem k ladění a konstrukci kytary můžeme identické noty o stejné výšce samozřejmě najít i na jiných strunách a vzdálenějších polohách od výchozího tónu, což je také příklad začáteční vzestupné a finální sestupné pasáže sóla této skladby (čas na videu cca 1:53 až 1:56 a 2:29 až 2:31 min.).

Tagy Rob Scallon

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY