Přejít k hlavnímu obsahu
Přihlášky na Showcase 2024 pro mladé hudebníky*ce jsou otevřené do 30. dubna 2024. | Foto: SoundCzech
Přihlášky na Showcase 2024 pro mladé hudebníky*ce jsou otevřené do 30. dubna 2024. | Foto: SoundCzech
redakce -

Showcase 2024: příležitost pro mladé hudebníky z oblasti klasické hudby

Showcase mladých umělců, neboli výkladní skříň, burza či podium mladých. Těmito slovy lze popsat příležitost pro začínají adepty hudby, ať už instrumentalistů, zpěváků, souborů a vokálních uskupení z oblasti klasické hudby. Na popud exportní kanceláře IDU SoundCzech, za partnerství HAMU Praha, Akademie MenART a Pražských komorních sólistů se 18. až 19. října uskuteční přehlídka těch nejtalentovanějších ve svých oborech. Přihlášky byly otevřené původně do 30. dubna, ale nakonec je možné se přihlásit až do 15. června.

Hudebníci a hudebnice budou prezentovat své umění a projekty nahrávkou v délce do 15 minut odborné porotě. Klíčovou součástí Showcase 2024 jsou setkávání s experty, mentory a přednášky odborníků. Vzdělávací program bude zaměřen zvláště na nezbytnou sebeprezentaci, ale také na oblast autorských práv a vydavatelského trhu či požadavky zastupujících agentur.

Koncert pěti finalistů vybraných porotou proběhne 19. října v pražském Kostele svatých Šimona a Judy, za doprovodu orchestru Pražští komorní sólisté pod vedením Radka Baboráka. Finalisté obdrží profesionální zvukovou nahrávku koncertu. Komise sedmi respektovaných umělců, sólistů, komorních hráčů, koncertních mistrů a profesorů vybere finalisty, kteří kromě samotného vystoupení dostanou rady od partnerů, kterými jsou festivaly, orchestry, nadace a kulturní instituce. Na Showcase jsou zváni v roli expertů významní činitelé kulturního života ze zahraničí.

Showcase v oblasti klasické hudby, která je poslední dekády silně determinována prostředím prestižních soutěží, představuje vstřícnou platformu, která podporuje zejména profesionalizaci a orientaci mladých umělců na trhu klasické hudby.

Showcase 2024

Současná doba klade nároky na začínající muzikanty nejen v jejich oboru, ale také v oblasti self-managementu, public relations, prezentace tvorby, vyžaduje i základní znalosti autorského práva, zvolení strategie vývoje, samozřejmostí je využívání sociálních sítí, možností grantů, crowdfundingu. Právě ona kombinace umělecké kariéry je nazývaná „patchworková“, jak pro různorodost hudebních produkcí, tak pro strukturování hudebního směřování a klade důraz na flexibilitu muzikantů. Ti, pro které je hudba nejen zaměstnáním, ale berou ji jako poslání, musí obstát nejen v interpretaci skladeb čtyř století. Ambice mnohých též překračuje hranice takzvané klasiky. Autorské projekty, netradiční úpravy, crossover a další, to vše tvoří nezbytné podhoubí k uchopení hudby a hudební kariéry jako celku. 

Program Showcase 2024

18. 10. 2024 – 12:00 – 17:00 – HAMU setkání všech registrovaných účastníků, vzdělávací část, speed dating s experty

19. 10. 2024 – 19:30 – Kostel svatého Šimona a Judy – slavnostní koncert finalistů za doprovodu PKS pod vedením Radka Baboráka.

Podmínky pro zařazení umělců do showcase

Věková hranice do 26 let pro instrumentalisty a zpěváky, věkové omezení se nevztahuje na skladatele. Uzávěrky přihlášek: 15. 6. 2024. Přihlášky a informace najdete na webu SoundCzechu.

Výstupy ze Showcase budou dále propagovány na webových stránkách SoundCzech, v mezinárodní expertní síti a na veletrzích. 

Tagy SoundCzech klasická hudba

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY