Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Seymour Duncan ’78 Model, Green Magic a High Voltage: humbuckery inspirované kytarovými ikonami

Firma Seymour Duncan přidala do letošní nabídky trojici humbuckerů inspirovaných zvukem kytarových legend Eddieho Van Halena, Petera Greena a Anguse Younga. Snímače s příznačným označením ’78 Model, Green Magic a High Voltage jsou dostupné v krkové verzi, standardní kobylkové variantě včetně provedení Trembucker pro kytary s vibratem Floyd Rose nebo ve formě setu. Vybírat lze z barevných úprav Black, White, Zebra, Reverse-Zebra a nechybí ani modely s kovovými kryty v klasickém niklu či ve zlaté úpravě.

Seymour Duncan ’78 Model

V roce 1978 dostal Seymour Duncan od Edwarda Van Halena vintage humbucker P.A.F. s instrukcemi, aby ho převinul a modifikoval pro dosažení vyšší citlivosti s důrazem na větší podíl harmonických složek a lepší reakci na přirozené i umělé flažolety. Označení současného modelu, který ze staršího humbuckeru vychází, připomíná rok, kdy Van Halen vydali své první eponymní album.

Verze '78 je podobně jako předchozí SD '78 Custom Shop osazena magnetem Alnico 2, navinutým přesně podle stejných „hot rod“ specifikací jako onen původní upravený P.A.F. snímač. Kombinace typu magnetu a střední síly výstupu poskytuje hřejivý crunch, čitelný tón a samozřejmě odpovídající odezvu na tapping. Výstupní odpor: krkový HB – 7.85 kOhm, kobylkový HB – 8.82 kOhm, Trembucker – 9.1 kOhm.

Seymour Duncan Green Magic

Řada hráčů dnes vyhledává organický a zároveň kultivovaný bluesový sound typický pro závěr šedesátých let. U Petera Greena byl charakteristický tón jeho Les Paulu z velké části dílem šťastné náhody, kdy měl krkový snímač obráceně instalovaný magnet a byl mimo fázi.

Stejný postup u setu Green Magic zvolil i Duncan, takže při aktivaci obou snímačů, získáte jasný brilantnější zvuk, který je obvykle spojován se single coily. Specifikace jsou navíc přizpůsobeny klasické éře, a bodují muzikálním vyváženým projevem a čistým transparentním tónem. Výstupní odpor: krkový HB – 7.73 kOhm, kobylkový HB – 8.75 kOhm, Trembucker – 9.35 kOhm.

Seymour Duncan High Voltage

Tyto humbuckery byly navrženy pro hráče, hledající nejen zvuk blízký charakteristickému soundu Anguse Younga, ale především dokonalou rovnováhu mezi razantním hard rockovým tónem a křišťálově čistým zvukem.Tedy mohutně znějící akordy nebo legatové riffy v nízkých polohách na jedné straně a expresivní sólový projev s dlouhým sustainem a měkčím atakem na straně druhé.  

Humbuckery High Voltage jsou poklonou staré škole, což se odrazilo mimo jiné i na magnetech Alnico 2, ale HV jsou vinuty pro trochu vyšší hlasitost s výraznější asertivitou. Kobylkový snímač je v této kalibrované sadě tzv. degaussován (snížení magnetické úrovně – jev u starých snímačů), což přináší velmi vyvážený tón. Výstupní odpor: krkový HB – 7.68 kOhm, kobylkový HB – 9.73 kOhm, Trembucker – 9.73 kOhm.

Cena snímačů Seymour Duncan ’78 Model, Green Magic a High Voltage, vybavených čtyřžílovou kabeláží, umožňující různá zapojení (sériový či paralelní režim cívek, jejich rozpojení atd.), byla nastavena shodně okolo hranice 130 dolarů za kus. Nové humbuckery vycházejí ze starších speciálních edicí vyráběných ve firemním Custom Shopu (viz videa).

Tagy Seymour Duncan Seymour Duncan ’78 Model Seymour Duncan Green Magic Seymour Duncan High Voltage

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY