Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 19.01.2022 - 00:01

Sběratelský Martin Bentley Snowflake First Edition

Firma Martin uvedla na trh speciální limitovanou sérii kytary Bentley Snowflake First Edition, postavenou z výběrových materiálů doplněných opulentními intarziemi. Název nástroje, jenž se patrně stane vyhledávaným sběratelským modelem, odkazuje na amerického fotografa Wilsona Alwyna Bentleye (1865 – 1931), který v roce 1885 jako první vyfotografoval s pomocí mikroskopu sněhovou vločku a dalšími snímky více než pěti tisíc krystalů přispěl ke studiu meteorologických jevů.

Bentleyho fotografie chtěly mít ve svých archivech akademické instituce po celém světě, část mikrosnímků je k vidění např. v Mineralogickém muzeu v Harvardu. Bentley v tehdejší době také publikoval články v odborných časopisech jako Scientific American, Nature nebo National Geographic a je i autorem výroku „Sněhové vločky jsou maličké zázraky nekonečné krásy, na světě s největší pravděpodobností nenajdete dvě naprosto stejné“.

Značka Martin spolupracovala při návrhu této série s vermontskou organizací Jericho, spravující Bentleyho pozůstalost, a získala práva na použití jeho snímků sněhových vloček, jako originálních vzorů pro intarzie některých úzce limitovaných nástrojových řad.

Bentley Snowflake First Edition vychází z klasického dreadnoughtu D-14 Fret, základ korpusu je postaven z prémiového madagaskarského palisandru, kombinovaného s vrchní deskou ze smrku Sitka, který byl použit také pro vnitřní žebrování typu X. Mahagonový krk opatřený mělčím oválným profilem nese ebenový hmatník o radiusu 16 palců s dvacítkou pražců a ze stejného dřeva je i kobylka Modern Belly vybavená kompenzovaným sedlem z pravé kosti.

Téma sněhových vloček je téměř všudypřítomné, což v daném případě znamená, že intarzie z abalonu najdeme jak na hmatníku, tak i na kobylce, želvovinovém pickguardu či palisandrovém plátu kryjícím hlavici osazenou luxusními ladicími strojky ve zlatém chromu. Abalon byl použit také pro zdobení rosetty, kotvících kolíčků nebo na výrazné lemovky obou korpusových hran, včetně linií vytyčených částí krku zasahující do přední desky. Výjimečnost tohoto kousku, dodávaného ve stylovém pevném pouzdru, podtrhuje také cena, nastavená Custom Shopem Martin na 15499 dolarů.

Tagy C.F. Martin Martin Bentley Snowflake First Edition

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY