Přejít k hlavnímu obsahu
KXP, foto: Ondrej Koščík
KXP, foto: Ondrej Koščík
JTK -

Rock’n’roll není žádná p*del

Někteří z kamarádů nehudebníků možná mají pocit, že to jako muzikanti máme snadné. Jenže „rock'n'roll, to není p*del,“ jak zpívá strejda Hájíček ze skupiny Krucipüsk. Zabývali jste se někdy myšlenkou, že byste se stali rockovou hvězdou? Vsadíme se, že ano. Proto vám přinášíme tento manuál, který vám jednotlivé rockové role představí v tom nejopravdovějším světle. Ve světle pódiových reflektorů, které jsou barevné, rychle se mění, jsou bláznivé a často mířící do neprostupné mlhy rockového života.

Zkrátka vše, co jste kdy chtěli vědět o hudbě a báli jste se zeptat – tady je odpověď.

Frontman

Definice
Slovo „frontman“ implikuje mužskou postavu, ale samozřejmě se týká i dívek, protože slovo „frontwoman“ neexistuje. Třeba se dočkáme toho, že nějaké feministické hnutí prosadí používání ženské varianty. Takové věci se dějí. Zkrátka jde o člena kapely, který stojí vepředu. Zpravidla tedy jde tedy o zpěvačku nebo zpěváka.

Na koncertu
Frontmani chodí pozdě. Vždy a všude. A to navzdory tomu, že jako jediní členové kapely nedisponují žádnou technikou, kterou by museli tahat. Je jen jedno místo, kde jsou vždy zaručeně první, a tím místem je bar po skončení vystoupení.

Zkušebna
Ve zkušebně většinou nic nemají, a pokud jo, tak je to třeba starý gauč, stůl, skříň, zimní gumy, lyže, zkrátka cokoliv, co jim doma překáželo.

Charakteristika
Jsou extrovertní, rádi se předvádějí a většinou paradoxně znají vlastní texty hůř než zbytek kapely nebo ti nejskalnější fanoušci.


Kytarista

Definice
Vládce šestistrunných nástrojů v kapele. Myslí si, že je nejdůležitějším členem, což dává najevo hlasitostí svého aparátu. Nepřiměřená hlasitost ale často bývá výsledkem odvěké rivality mezi kytaristou a bubeníkem, který se ho snaží všemožně „přemlátit“.

Na koncertu
Kytarista chodí včas a připravený. Zbytku kapely zásadně nepomáhá stěhovat aparaturu, protože on je tím vyvoleným členem, který má tu čest vládnout kytaře a jeho prsty se přece nebudou zahazovat stěhováním bubenické soupravy. Potřebuje spoustu času na nastavení zvuku a kroucení různými knoflíky. Často propadá panice, když mu nehraje aparát. Začne přepojovat kabely, zběsile kroutí ovladačem „volume“ na zesilovači, dokud ho basák neupozorní, že onen zesilovač není zapojený do sítě elektrického napájení.

Na zkoušce
Na zkoušce je většinou první. Potřebuje totiž dostatek času na své pověstné kroucení knoflíky na efektech a zesilovači. Horší je, že v tom neustává ani po oficiálním zahájení zkoušky. Zbytek kapely pak všeobecně obtěžuje ptaním se na jejich názor, který je stejně zbytečný, protože ho nakonec nerespektuje.

Charakteristika
Kytarista je většinou nejrozmazlenější člen kapely, který vyžaduje nejvyšší standardy. Vše je ale relativní, takže jeho nespokojenost je často oportunisticky daná aktuální situací. Když je baget na pumpě při cestě z koncertu moc, tak si neumí vybrat, když jich je naopak málo, tak si nemá z čeho vybrat. Stejný chaos, který má ve svém pedalboardu (to je ten kufr s kytarovými efekty), má často i ve vlastním životě. A celý život hledá své ideální trsátko, které nikdy nenajde.


Bubeník

Definice
Úkolem bubeníka je vládnout rytmu, což si bubeník často vykládá jako božské poslání a svou vyvolenost dává bezohledně najevo hraním na nejhlasitější akustický nástroj na světě. Otázku, zda se mu držení rytmu daří, nesmíte rozporovat, protože nechcete seznat hněv boží.

Na koncertu
Zatímco zbytek kapely má postavené aparáty a naladěné kytary, bubeník je ještě u nastavení výšky stoličky. Poté, co rozsekne dilema, zda ji mít ve výšce 55, 56 nebo 57,3 centimetrů nad zemí, začíná totéž kolečko znovu. Buď ji má moc blízko, nebo moc daleko, takže bude legračně poposkakovat na stoličce za soupravou a hledat ideální vzdálenost.

Ve zkušebně
Bubenická stolička je ve zkušebně zapovězené místo zbytku kapely. Sednout si za ní rovná se neoprávněnému vniknutí na královský trůn. Nedělejte to, pakliže nechcete skončit s paličkou zaraženou v oku.

Charakteristika
Jestli bubeníka vystihuje nějaká vlastnost, pak je to rozhodně ignorance a bezohlednost. Zatímco kolegové kytaristé a basáci budou ladit nástroje, bubeník mlátí do soupravy, že se ručičky ladiček ohýbají až za roh. I těch digitálních. Také se snaží ukecat frontmana, jestli by si mohl vzít za odvoz jeho ve zkušebně odložený gauč.


Basák

Definice
Role basisty je krom hraní na baskytaru také budování mostu porozumění, trpělivosti a lásky mezi kytaristou a bubeníkem. Baskytara totiž coby nástroj na pomezí rytmiky a melodie buduje globální hudební mír.

Na koncertu
Basáci existují vlastně dvojího typu: tradiční, což je takový „ten vzadu“. Nikdo ho moc neslyší, nikdo ho moc neřeší a nikoho moc nezajímá. Pak je druhý typ – absolutní protipól – který se na pódiu a v soukromém životě chová jako zvíře.

Na zkoušce
Svou energii neplýtvá na řešení zbytečností a k problémům i výzvám přistupuje s laxností sobě vlastní. Zajímá se jen o svůj groove, případně jak ho s co nejmenším energetickým výdejem dosáhnout. Na rozdíl od kytaristy ví, že napomínat bubeníka nikam nevede.

Charakteristika
Empatie, kterou investuje do snahy porozumět kytaristovi na jedné a bubeníkovi na druhé straně, mu pak často chybí v osobním životě. Zároveň je ale velmi pragmatický. Na kytaru umí často stejně dobře jako sám kytarista, ale na rozdíl od něj ví, že je jednodušší sbalit holku na tři akordy než na zbytečné kytarové sólo.

Tagy humor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JTK
JTK
Zástupce šéfredaktora Frontman.cz. Copywriter v Kytary.cz Bassist/Rapper Kapely Five O'Clock Tea (5OT) a B.U.M Born to be LOUD FB: Jan Krčmář Instagram:…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY