Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Repra Avantone AV10 pro nearfieldy Yamaha NS-10

Pasivní studiové monitory Yamaha NS-10, vyráběné v letech 1978 až 2001, se v průběhu let staly bez nadsázky kultovním produktem a díky masivní oblibě se tato edice dočkala řady úprav v podobě modelů NS-10M Studio, NS-10M Pro, NS-10T, NS-10M X, NS-10MC nebo NS-10MT. Pro majitele těchto "veteránů" nyní připravila firma Avantone upgrade sestávající z dvojice reproduktorů AV10 MLF a AV10 MHF, jenž jsou replikami originálních předloh.

Nearfieldy Yamaha NS-10M se vyznačují "drzým" zvukem s posílenými a detailně artikulujícími středovými pásmy (cca +5 dB/2 kHz) umožňujícími perfektní lokalizaci nástrojů v mixu, na čemž mají, kromě dalších integrovaných komponent, crossoveru nebo objemu a materiálu skeletu atd., velkou zásluhu optimálně navržené měniče.

Středobasový AV10 MLF s průměrem 180 mm i výškový driver AV10 MHF s kovovým ochranným grillem a průměrem 35 mm nabízejí identické parametry jako původní reproduktory Yamaha JA-1801/JA-0518 (použité materiály splňují normu RoHS) a shodné je samozřejmě i uchycení košů, takže výměna nevyžaduje žádný zásah do konstrukce monitoru.

Pokud vám zvukově stále vyhovují staré "desítky", ale uvažujete o tom, že by jim prospěla omlazovací kůra, tak nové reproduktory Avantone by pro vaše studiové stálice mohly být správnou volbou, ovšem budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Oficiální ceny nastavené pro americkou část trhu se totiž mají pohybovat okolo 120 dolarů za tweeter a cca 150 dolarů za středobas, což není zrovna málo, i když na portálu ebay jsou nepoužité originální měniče nabízeny za mnohem vyšší částky. Na pultech evropských obchodů se novinky představí zřejmě v průběhu června.

Tagy monitory Avantone Avantone AV10 Yamaha NS-10

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY