Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 01.09.2018 - 00:01

Monitory Avantone CLA-10: vzkříšení legendy Yamaha NS-10

Po replikách měničů AV10 vycházejících z reproduktorů, kterými byly osazovány dnes už ikonické studiové monitory Yamaha NS-10, připravila newyorská značka Avantone Pro premiéru pasivních nearfieldů CLA-10, jenž jsou přesnými kopiemi modelů japonského výrobce, vyráběných v různých verzích v období let 1978 až 2001.

Firma neponechala při vývoji a stavbě nearfieldů nic náhodě a celý proces průběžně konzultovala se zkušeným zvukovým inženýrem Chrisem Lordem Algeem (Joe Cocker, Madonna, Chaka Khan, Rolling Stones, Bruce Springsteen, Tina Turner, soundtracky Rocky IV, Batman atd.), pětinásobným držitelem Grammy, jenž má s původními "desítkami" bohaté zkušenosti a o jehož erudici vypovídá i spolupráce se společností Waves Audio, jejímž výsledkem je paket šesti plug-inů Chris Lord-Alge Artist Signature Collection.

Skříně monitorů o rozměrech 381.5 x 215 x 197.5 mm a objemem 10.4 litru jsou vyrobeny z 18 mm silných MDF desek potažených dřevěnou dýhou, vyšší pásma má na starost 3.5 cm fenolový tweeter AV10-MHF a středobasový woofer AV10-MLF má průměr 18 cm. Oba měniče samozřejmě detailně kopírují parametry i vlastnosti předloh.

Integrovaný crossover využívá tlumivek s identickým odporem i vinutím jako staré NS-10, stejné jsou také hodnoty kondenzátorů, které ale byly nahrazeny kvalitnějšími typy s menším hodnotovým rozptylem a změnu k lepšímu zaznamenaly zadní svorkovnice pro uchycení kabeláže.

Oficiální cena dvoupásmových nearfieldů Avantone CLA-10 disponujících výkonem 120 W, maximálním SPL 90 dB a frekvenční odezvou v rozmezí 60Hz až 20kHz, byla nastavena na cca 700 dolarů za pár. V evropské distribuci by se novinka měla objevit pravděpodobně v průběhu srpna.

Tagy Avantone monitory Avantone CLA-10

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY