Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

PRS SE Santana SY: o soužití s hysterkou

Stát se svým idolem, koupit si kousíček jeho génia – kdo by odolal? U Paula Reed Smithe takové sny berou vážně. Jejich portfolio proto signature modely také obsahuje. Ty s podpisem Carlose Santany mezi nimi pochopitelně mají výsostné postavení, i když mi stále uniká proč. PRS SE Santana SY totiž naprosto sedne jen jedinému hráči na svět, a ten už je roky zadaný.

Ze Santanovy tvorby znám dobře vlastně jen Supernatural, po Ozzmosis druhé „tvrdší“ album, které jsem kdy slyšel. Tehdy mě doslova elektrizovalo erotickým dusnem, které Santanova sóla a vyhrávky jen přiživovaly, a decimovalo barážemi žestů i perkusí. Vlastně je to tak pořád i po těch dvaceti letech. Tohle album je pro mě synonymum pro latinskou Ameriku.

Přesně tyhlety vjemy mi model PRS SE Santana SY dokonale oživil, přestože trpí neduhem, který je u signature modely velmi častý. Je tak osobitý, že sedne jen nejlepším Santanovým epigonům. Mrzí mě to o to víc, že kytara výborně rezonuje už nasucho a má přesně ten britsky hebký, lehce zastřený a nosový zvuk hrající všemi barvami Santanova popruhu.

Rozhodil mě už úzký hmatník. Rychlejší hru mým delším prstům prostě nedovolil bez toho, aniž by mě nevytrestal za každou chybu. Brzdily mě také poťáky a přepínač v místech, kde bych spíš čekal vstup pro jack.

Připomínalo to soužití s hysterkou. Zamilované cukrování střídá šílený řev za méně než vteřinu. Ze začátku to byla vcelku přijemná změna proti mírným, úslušným a chápavým Ibanezkám. Po chvíli mě však uštěpačné komentáře stíhající každý můj drobnější přehmat začaly ubíjet. Může to popírat, kolikrát chce, prožívat drama, ale potřebuje úplně stejně jako vyhlížet rytíře v lesklé zbroji, který stále nepřichází. K rytířům smutné postavy, kteří přiharcují místo něho, chová jedině opovržení. V tak napjaté atmosféře jsem se tudíž nedokázal uvolnit. Měl jsem dost.

PRS SE Santana SY s lehkým srdcem ponechám kterémukoliv sebejistému machovi, který jí vůbec šetřit nebude, ale vždycky si ji dokáže udobřit jemnými gentlemanskými způsoby. Já to nedokážu.

Tagy PRS PRS SE Santana SY

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY