Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Programovatelný pedálový zesilovač Blackstar Dept. 10 Amped 3

Firma Blackstar se pomalu ale jistě stává jedním z lídrů v oblasti kytarových podlahových zesilovačů. Po loňském modelu Amped 1 z edice Dept. 10 představila značka výrazně inovovanou verzi Amped 2, na které snad ještě ani nestačil pořádně uschnout finální lak červeného šasi, a britský výrobce už láká na třetí generaci této edice, nesoucí označení Dept. 10 Amped 3. Čím se novinka liší od předchozí „dvojkové“ řady?

Hlavní změnou je přechod na programovatelnou koncepci, která oproti variantě Amped 2 upozaďuje efektovou sekci (drive, modulace, delay) a naopak posiluje nabídku kanálů s footswitchi Clean, Crunch a Overdrive. Každá větev navíc disponuje malým páčkovým přepínačem volícím následující mody: Clean – Warm / Bright, Crunch – Crunch / Super Crunch, Overdrive – OD1 / OD2.

Výrobce zároveň uvádí, že u třetího kanálu navýšil porci zkreslení, takže na své si přijdou i zastánci razantnějších žánrů, a pokud by některým hráčům míra gainu nestačila, je zde volně přiřaditelný boost s vlastním nášlapným spínačem, potenciometrem úrovně a možnostmi Pre / Post, což znamená, že boost může fungovat i jako tzv. jump sloužící pro skokové zvýšení hlasitosti, využitelné např. u sólových partů.

Kromě ovladačů gainu, volume, třípásmového ekvalizeru a parametru ISF, umožňujícího plynulé nastavení zvuku s americkým či britským charakterem, přibyla v koncové sekci korekční potenciometr Presence, ovlivňující pásma vyšších středů. Ke všem kanálům lze zařadit i footswitchem aktivovatelný digitální reverb s režimy Dark / Light a funkcí Freeze.

Class-D power amp s maximálním výkonem 100 W samozřejmě disponuje masterem, dostal opět třípolohový přepínač snižující výstupní úroveň (kroky 1 / 20 / 100 W) a stejně jako u „dvojkového“ modelu zde najdeme emulaci klasických koncových stupňů osazených elektronkami EL84, EL34 nebo 6L6.

Integrována je čtyřkanálová zvuková karta, nechybí patentovaná DSP jednotka CabRig s algoritmy simulujícími boxy, reproduktory, mikrofony, akustiku místnosti či Resonanci a komprimaci koncového stupně, kde detailní editaci obstarává firemní aplikace Architect (PC i Mac). Podle informací značky nabízí tento systém nulovou latenci bez fázových posunů a také větší flexibilitu než technologie využívající IR impulsy.

Zadní strana hliníkového šasi je vyhrazena pro vstupní a výstupní jacky (impedance 8 – 16 Ohmů), send / return efektové smyčky s volitelnou citlivostí +4/-10 dB a sériovým nebo paralelním zapojením, minijackové zdířky MIDI In/Thru, linkové XLR/jack konektory CabRigu s trojicí režimů a samostatnou hlasitostí, port USB-C a dvojici barelových konektorů pro napájení externích efektů (max. 9V, 500 mA). Napájení je řešeno přímo ze sítě (100 – 240 V, 50/60 Hz). Rozměry: 288 x 80 x 149 mm, hmotnost: 1.96 kg, evropská cena: cca 600 eur.

Tagy blackstar Blackstar Dept. 10 Amped 3

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY