Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 27.10.2020 - 00:01

Profesionální pulty Yamaha RIVAGE PM3 a PM5

Yamaha rozšířila nabídku špičkových digitálních mixpultů řady RIVAGE o modely PM3 a PM5, které se stejně jako předchozí provedení PM7 či PM10 mohou pochlubit skutečně nadstandardní flexibilitou a transparentním podáním signálu. Integrovány byly nové kontrolní plochy CS-R3 a CS-R5, plynulý chod systému zajišťují externí výkonné enginy DSP-RX nebo DSP-RX-EX a firma zároveň vydala také aktualizaci firmwaru ve verzi 4.0, optimalizovanou pro celou edici RIVAGE PM.

Jednotka DSP-RX poskytuje 120 vstupů, 48 mix sběrnic a 24 Matrix-busů, zatímco engin DSP-RX-EX disponuje 288 vstupy, 72 mix sběrnice a 36 Matrix-busy. Dostupnost dvou DSP enginů s různými směšovacími kapacitami a stejného počtu nových řídících ploch tak nabízí značně rozšířené možnosti pro vytváření sestav pokrývajících aplikace v téměř jakémkoliv měřítku.

DSP sekci RX lze navíc snadno upgradovat na specifikaci EX pomocí kitu DEK-DSP-RX a v případě potřeby je tu možnost zrcadlení obou jednotek, kdy funkce jednoho DSP modulu automaticky přebere druhý engin. Navýšen byl i počet využitelných pluginů – DSP-RX má pro tyto potřeby vyčleněno 384 slotů a s DSP-RX-EX se kapacita navyšuje na 512 slotů.

U modelu PM3 najde uživatel dotykový displej s úhlopříčkou 15 palců, varianta PM5 disponuje rovnou třemi kapacitními obrazovkami, a celkem 32 tahových faderů je rozděleno do tří segmentů po 12 ovladačích a 2x master. Konzole samozřejmě podporují nepřeberné množství pokročilých funkcí a předvoleb s vysokým standardem zpracování signálu.

Součástí je i digitální jednotka postavená na firemní emulační technologii VCM (Virtual Circuitry Modeling) simulující vlastnosti transformátorů a dalších komponent (obvody SILK apod.) legendárních konzolí Rupert Neve Designs. Připraveno je několik typů kompresoru, de-esser, gate, expander, čtyřpásmový parametrický ekvalizer se 4 algoritmy plus osmipásmový PEQ navázaný na výstup atd.

Konektivita sestává z 8 vstupů Omni, identického počtu výstupů (+4 dB), tří USB portů, GPI konektoru, zdířek MIDI In / Out, síťových ethernetových konektorů s kartami pro připojení externích modulů s enginy či dalších periferií a PM5 přidává čtveřici XLR zdířek AES/EBU.

Zmíněná aktualizace firmwaru V 4.0 přináší reverbový plug-in Eventide SP2016 s presety vytvořenými známými zvukovými inženýry a zahrnuta je také podpora aplikace Yamaha MonitorMix pro iOS, která umožňuje individuální bezdrátový mix (Mix / Matrix / Aux) až z 10 iPhonů nebo iPadů současně. K verzi PM7 se vztahuje posílení vstupů ze 120 na 144 a Matrix výstupů na 36, nová je aktivace slotů HY-car u DSP, integrace s NuendoLive pro PM3 / PM5 apod.

Tagy Yamaha Yamaha RIVAGE PM3 Yamaha RIVAGE PM5
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY