Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 27.06.2016 - 00:01

Princův Yellow Cloud byl vydražen za 3.3 milionu korun

Jen několik měsíců od úmrtí talentovaného multiinstrumentalisty, skladatele, zpěváka a producenta Prince (7.6. 1958 - 21.4. 2016) se v aukční síni Heritage v Beverly Hills dražila jeho speciální verze kytary známá pod názvem Yellow Cloud. Novým vlastníkem nástroje se stal majitel klubu amerického fotbalu Indianapolis Colts Jim Irsay, jenž kytaru získal za 137 500 dolarů, což je v přepočtu asi 3,3 milionu korun.

Stejně jako ostatní kytary s označením Cloud, byla i žlutá varianta vyrobena tehdejším Princovým technikem Zekem Clarkem a to jako v pořadí druhý exemplář této řady (výr. č. PM 16644). Jedná se o Princův oblíbený kousek, který využíval jako svůj hlavní pódiový nástroj v letech 1988 až 1994, slyšet jej můžeme i na albech z daného období a Prince se s ním objevil na klipech Cream a Gett Off.

Aukční síň Heritage také Clarka požádala o ověření autenticity, což podle něj nebylo nijak složité - Prince při vystoupení ve francouzské televizi v roce 1994 ulomil u Yellow Cloudu krk, Clark kytaru následně opravoval a pracovníkům aukční síně přesně určil i místo lepeného spoje.

Tato oprava ale nebyla jediným zásahem do nástroje - ten byl původně osazen pevnou kobylkou Schaller a Clark ji vyměnil za uzamykatelné vibrato Floyd Rose Original, což byl v té době vůbec první systém tohoto typu, jenž měl Prince instalován na svých kytarách. Další designový facelift představovaly zlatě chromované kovové knoflíky potenciometrů hlasitosti a tónové clony, které nahradily původní knoby z černého plastu.

Aktivní snímače EMG, kobylkový humbucker i krkový single-coil v bílém provedení, stejně jako ladicí strojky Schaller, zůstaly beze změny. Kromě žlutých variant, z nichž jedna je vystavena v National Museum of American History ve Washingtonu, vlastnil Prince i modely v bílé, modré, starorůžové, fialové a černé barvě.

Tagy Prince
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY