Přejít k hlavnímu obsahu
Prvním nápadem u Cigarette Tongue byl chladný, drsný, elektrický zvuk synťáku | Foto: Samuel Alex Petráš
Prvním nápadem u Cigarette Tongue byl chladný, drsný, elektrický zvuk synťáku | Foto: Samuel Alex Petráš
redakce -

Premiéra: Tolstoys v Cigarette Tongue popisují náhlý odchod blízkého člověka

Někdy ani nevíme, jak se to stane, ale najednou zůstanou jen vzpomínky. Nečekaný rozchod, odloučení či smrt blízké osoby přináší traumatizující zážitek, se kterým se každý z nás vyrovnává jinak. Společným doprovodným znakem všech těchto zkušeností je smutek a melancholická nálada – a právě takovou atmosféru se Tolstoys snažili zachytit ve své nové písni Cigarette Tongue, ve které se snoubí poetický text s chladným zvukem syntezátorů a drum machinu. Bude jednou ze skladeb, které Tolstoys zahrají také na svém mimořádném pražském koncertě v prostorách klubu Fuchs2, na kterém 1. prosince vystoupí společně s Katarzií.

Čtvrtý singl Tolstoys z připravované druhé desky Mirror Me vznikl velmi spontánně, během jednoho večera na zasněžené chalupě v Nízkých Tatrách. Prvním nápadem byl chladný, drsný, elektrický zvuk synťáku. „Zvukově píseň evokuje páru či teplo unikající do studeného rána přes otevřené dveře, hustý kouř z úst a smutnou, osamělou ranní cigaretu na balkoně. Ztráta se objeví náhle a i když byt je ještě nasáklý teplem milované osoby, v hrudi už cítíme chlad a příchod zimy. Pomalu se vkrádá do kostí, nedá se zastavit,“ říká Michal Smetana, baskytarista a jeden ze dvou ústředních členů kapely. Ten si společně s Elou Tolstovou také zahrál ve videoklipu, který ke skladbě Cigarette Tongue připravila studentka režie FAMU Tereza Halamová ve spolupráci s kameramankou Helenou Fikerovou a Jakubem Krejčím, který se postaral o vizuální efekty.

Klip zobrazuje velmi zblízka intimitu dvou milenců, Michala a Ely. I když je kolem chlad a zuří sněhová bouře, oni se vášnivě líbají, usmívají, jsou pestře oblečení, vyzařuje z nich teplo lásky. Najednou však Michal začne mizet jako vypařující se kouř. Ani jeden ale jakoby si toho nevšímal, nálada se nemění. „Šlo mi hlavně o to zobrazit tento jev nenápadně a klidně, protože taková pro mě ztráta ve svém průběhu je. Pohyb kamery jsme tedy limitovali pouze na jeden záběr, a to odjezd a nájezd na postavy nevšímající si plynoucího času kolem nich. Celý koncept je velmi jednoduchý a naivní a slouží pouze jako ilustrace. Těší mě ale, že komunikuje pocit velmi přímo. Bolest a prázdno nastane, když jeden z milenců zůstává sám,“ vysvětluje Halamová.

Tolstoys jsou kapelou rozkročenou mezi třemi městy, Bratislavou, Prahou a Berlínem. Jejich čtvrtý singl Cigarette Tongue vychází 22. listopadu. Navazuje na písně Describe My Name, Chýbanie a Skin Hunger (We Are Human Beings), které s přesným dvouměsíčním rozestupem vycházejí od 22. května 2021. Všechny čtyři skladby jsou součástí nadcházejícího druhého alba Mirror Me, které u labelu Slnko Records vyjde 22. února 2022.

Chtěli byste na Frontman.cz odpremiérovat své video? Zajímavé videoklipy tímto způsobem rádi podpoříme. Pište nám na email redakce@frontman.cz.

Tagy Tolstoys

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY