Přejít k hlavnímu obsahu
Chlad, odměřenost a bezkontaktnost dnešní ‚screen society‘ je v kontrastu s kmenovým životem, který je pro nás přirozený, říkají Tolstoys | Foto: Samuel Alex Petráš
Chlad, odměřenost a bezkontaktnost dnešní ‚screen society‘ je v kontrastu s kmenovým životem, který je pro nás přirozený, říkají Tolstoys | Foto: Samuel Alex Petráš
ahmed -

Buďte naplno s blízkými lidmi, vzkazují Tolstoys ve videoklipu Skin Hunger

Každý potřebuje dotek. Toužíme po kontaktu se svými bližními, potřebujeme cítit jejich kůži na té naší. Pokud to nedostaneme, naše kůže hladoví, takové téma přináší Tolstoys ve třetím singlu Skin Hunger (We Are Human Beings) z nadcházejícího alba Mirror Me, které kapela připravuje s berlínskými producenty Drewem Dealem a Zino Mikoreyem. Hudebníci rozkročení mezi třemi městy ke skladbě natočili také působivý videoklip, v němž si zahráli jejich kamarádi ve zvířecích maskách. Zpracováním písně i videa odkazují na umění přírodních národů, volají po návratu k lidské podstatě, sounáležitosti a živočišnosti.

Nová píseň kapely Tolstoys, kteří aktuálně žijí a působí na ose Bratislava – Praha – Berlín, je oslavou lidstva a všeho, co máme společného. „V refrénu sborově zpíváme ‚We are human beings‘. Chceme tím symbolizovat silné pouto mezi lidmi a přirozenou soudržnost lidského pokolení. Chlad, odměřenost a bezkontaktnost dnešní ‚screen society‘ je v kontrastu s kmenovým životem přirozeným pro druh homo sapiens. Všichni jsme lidské bytosti, bez ohledu na naše barvy, orientaci a další odlišnosti jsme součástí jednoho kmene,“ říká Ela Tolstova, která ve videoklipu vystupuje v tygří a liščí masce.

Po hudební stránce singl Skin Hunger (We Are Human Beings) působí odvázaným a hypnotickým dojmem a moc mě baví. Originálního „tribal zvuku“ Tolstoys docílili použitím tradičních dřevěných píšťal, tzv. koncovek a mohutných vícehlasů, na chlad a tíhu velkoměsta v písni odkazují tučným distortion basovým syntezátorem v refrénu. Svou roli sehrála i chata v Nízkých Tatrách, kde skladba vznikla, na níž si hudebníci povídali strašidelné příběhy o Goatmanovi – kozím muži, který žije v lese a umí napodobit hlas každé lidské bytosti. „Je ovlivněna mystičnem, magickým realismem a horami, jimiž jsme byli obklopení, přírodními silami, které člověka přesahují, a zároveň i prožitkem lidské blízkosti, které jsme v poslední době cítili nedostatek,“ doplňuje Tolstova.

S nápadem na zpracování videoklipu přišli vizuální umělci Peter Podolský a Tereza Smetanová, studenti katedry dokumentární režie na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. „Masky jsou vizuálním odkazem k umění přírodních národů, pradávným symbolem lidské živelnosti a animálnosti. Tak jako text písně naznačuje návrat k určité lidské podstatě, chtěli jsme i my při tvorbě klipu nastínit situaci, která komunikuje tento pocit sounáležitosti a odvázanosti,“ dodávají tvůrci, kteří videoklip s využitím digitální kamery a fotoaparátu na analogový film připravili metodou tzv. pixilace.

Tolstoys | Foto: Samuel Alex Patráš

Skladba Skin Hunger (We Are Human Beings) vychází 22. září a je součástí nadcházejícího druhého alba Mirror Me, na němž Tolstoys otevřeně přiznávají, že v životě ještě stále hledají svou vlastní identitu. Cover k singlu v sobě skrývá otisk prstu a zpracovala ho grafička Kristýna Kulíková, o fotografie se postaral Samuel Alex Petráš. Vydání desky u Slnko Records je naplánováno na 22. února 2022.

Tagy Tolstoys

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

ahmed
Fanouškovské alter ego šéfredaktora. Zářezy najdete také na Radiu 1, festivalu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY