Přejít k hlavnímu obsahu
V klipu Murakami hraje písničkář Ernest Voltr a Bogdana Litviněnko z Ukrajiny. | Foto: archiv kapely
V klipu Murakami hraje písničkář Ernest Voltr a Bogdana Litviněnko z Ukrajiny. | Foto: archiv kapely
Zdeněk Neusar -

Premiéra: První - Poslední v klipu Murakami rozvedli motiv ztráty a vykořenění

Příběh o ztrátě v klipu k ústřední písni desky Murakami zpracovala kapela První - Poslední. Sází na symboly a pomalé tempo, které podtrhuje atmosféru „soundtracku k příběhu, co se neměl stát“. Nový rozměr písni v jedné z rolí dala Bogdana Litviněnko, která ze své země utekla před válkou. Klip Murakami vám na Frontmanu přinášíme v premiéře.

„Je to písnička, která dala albu jméno. Pro nás hodně zvláštní. Ubrali jsme v ní kytary a vsadili na smyčce, čímž vznikl symfonický zvuk s velkou atmosférou. Jako singl jsme ji měli připravenou ještě před natočením desky, ale rozhodli jsme se ji ještě jednou předělat a nahrát na album znovu,“ popisuje zpěvák kapely Petr Weikert.

Za příběh mluví v klipu symboly – voda, kouř nebo květiny. Role se pak ujali písničkář Ernest Voltr a Bogdana Litviněnko – dívka, která odešla do Česka ze své země před válkou. „Pro mě jde o nový rozměr toho příběhu, protože ztráta a vykořenění byla od začátku leitmotivem písničky Murakami, byť původně oboje jinak myšlené,“ dodává Weikert.

Klip vznikal letos na jaře, kapela jeho premiéru ale záměrně odsunula na podzim k datu ročního výročí vydání alba. Kapela také chtěla, aby singl rezonoval právě na podzim, už kvůli své atmosféře.

Natáčení se režijně ujal Filip Nalevajko. Album samotné pak vzniklo v Tajným studiu v produkci Jana Brambůrka, mastering měl na starosti Andy Baldwin v Metropolis Studios London. Vydala ho značka Yannick South. Pro pražské indie rockové První - Poslední jde celkem už o čtvrtou desku.

Chtěli byste na Frontman.cz odpremiérovat své video? Zajímavé videoklipy tímto způsobem rádi podpoříme. Pište nám na email redakce@frontman.cz.

Tagy První - Poslední Premiéra videa

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY