Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 26.02.2014 - 00:01

Poweramp Engl E810: velký sound v malém balení

Stavíte kytarový rack nebo se jen poohlížíte po lampovém koncovém zesilovači, který by byl skladný, nevážil půl tuny a neměl zbytečně předimenzovaný výkon? Pokud ano, tak by právě vám mohl vyhovovat nový stereo koncák od německého Englu, který firma pod označením E810 prezentovala na letošním kalifornském hudebním veletrhu.

Nový přírůstek o výkonu 2x20W je ve své kategorii zřejmě nejvybavenějším elektronkovým power-ampem na současném trhu, jenž podobně koncipovaných aparátů nabízí poměrně omezený výběr. Navíc výrobu modelů s výkonem 2x20W ukončila jak Mesa Boogie, tak i Marshall.

Kromě precizního zvuku jsou hlavními plusy modelu Engl E810 malá hmotnost (cca 5-6kg), kompaktní rozměry a netradičně široké možnosti nastavení. Srdcem aparátu je čtveřice výkonových elektronek EL84 a tři předzesilovací lampy 12AX7. Přední panel o výšce pouhých 1U (asi 44.5mm) je zleva osazen přepínačem Gain, jenž zvyšuje vstupní citlivost zesilovače, následuje dvojice volume potenciometrů A a B pro levý kanál, spínač volby mezi hlasitostmi A/B a identické ovladače pro pravou stranu konce.

Další sekci tvoří potenciometry Presence A a Depth A (basy), switch umožňující přepínat režimy A/B a posledními knoby je dvojice Presence B a Depth B. Nechybí led diody signalizující možné přehřátí aparátu a stav výkonových lamp EL84. Každý kanál má vlastní Standby a zcela vpravo je umístěn spínač Power. Na zadním panelu nalezneme zásuvku pro síťovou šňůru, spínač odpojující zem, vstup pro dvoukanálový footswitch (stereo jack), kterým je možno přepínat mezi nastavenými hlasitostmi jednotlivých větví a také volit mezi režimy A/B pro Presenci a Depth a dále dva vstupy (R/L) pro preamp.

Pro lepší odvod tepla z nízkého šasi je uprostřed zadní části umístěn malý větrák, pravá strana je osazena čtveřicí výstupů do boxů. Každý kanál má k dispozici výstup pro 8 nebo 16 ohm. Tady musím poukázat na jednu nenápadnou, ale v praxi poměrně důležitou vychytávku - 16-ti ohmové výstupy jsou podkresleny, takže tu správnou impedanci bez větších problémů najdete i na nepříliš osvětleném pódiu.

Díky rozděleným hlasitostem, přepínači citlivosti vstupu a dvojím režimem dvoupásmových korekcí se z tohoto Englu stává velmi variabilní prvek signálového řetězce, který může zásadním způsobem rozšířit zvukové a korekční vlastnosti preampu. Dalším plusem jsou i separátní spínače Standby, takže např. na menších akcích můžete bez problémů využívat jen jednu stranu zesilovače a k racku vozit třeba pouze bedýnku 1x12. I 20 lampových wattů je v odpovídajících prostorách v řadě případů zcela dostačující výkon. Koncový zesilovač Engl E810 by měl být na evropském trhu dostupný v řádu několika týdnů.

Tagy engl Poweramp Engl E810

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY