Přejít k hlavnímu obsahu
Trvalo 15 let, než jsme Desert's Calling nahráli na desku | Foto: archiv Big Machine
Trvalo 15 let, než jsme Desert's Calling nahráli na desku | Foto: archiv Big Machine
Josef Toul - Út, 02.06.2020 - 08:00

Poušť volá

O čem vlastně je, ta naše titulní píseň? Je o přicházejícím suchu? Nebo o svobodě? Nebo o pandemii? Refrén každopádně zní docela apokalypticky: Something´s gonna be terribly wrong, desert's calling there will be a strong storm...

 

Něco bude špatně, poušť volá, že bude velká bouře... Může to být o čemkoliv, co si tam posluchač dosadí, o čemkoliv, co zrovna cítí, to mě právě na našich písních baví, lze v nich vidět mnoho obrazů.

 

Příběh písně je zvláštní, nejsem si jistý, zda vznikla v ponuré zkušebně kdesi v Holešovicích v roce 05, za jejímž rohem točili výborný novopacký pivo, a nebo v garáži vedoucí do zahrady rodinného domku kdesi na Šrobárce v roce 06 (nejbližší pivo bylo plechovkové na benzínce na Vinohradské). Ty vzpomínky jsou celé vol'ako začouzené. Každopádně patří do první várky naší tvorby.

 

 

Nicméně trvalo 15 let, než jsme ji nahráli na desku. Nedostala se ani na Mandy, ani na Surreal, až teď... a zároveň dala i název novému EP. Avšak zrála. Co si já a asi i posluchači pamatujeme, začínaly jí a začínají veškeré koncerty Big Machine, možná pro ten tajemný zvuk, i tu refrénovou naléhavost.

 

Když to spočítám, k desce Desert's Calling nám trvalo se dostat 8 let. LP Surreal vyšlo v roce 12 a na rozdíl od jiných kapel, které jedou turné a jsou se svojí nahrávkou všude vidět, jsme se my začali hádat, vyhodili bubeníka, hledali nového, odešel basista a všechen ten bullshit spojenej s tím, když něco takového uděláte. A energie se začala vytrácet, celé to šlo dolů asi jako Axl Rose po Spaghetti Incident. Ale protože jsme se nikdy nevzdali myšlenky znovu tvořit, znovu nabízet různé příběhy a prostě mít každý týden kam jít, tak se na nás usmálo štěstí. Po 3 a půl roce jsme znovu dotvořili rytmickou sekci a vše bylo zpět. Skvělá parta kluků, který prostě baví být spolu a tvořit.

 

Nahrávání započalo loni na podzim ve studiu 3bees a vybrali jsme si dobře. Šablonka nám pomáhal dotvořit naše představy a především zajistil skvělý zvuk. Třeba ze mě jako zpěváka dostal opravdu maximum. Mix a master jsme svěřili našemu dlouholetému kolegovi Jiřímu Paškovi aka Ecsonu Waldesovi, a opět jsme se trefili do černého, neboť jestli někdo umí uchopit náš špinavý crossover, tak je to on.

 

 

Upoutávku na desku jsme sestříhali z fotek a záznamů našich koncertů. A zrovna když se schylovalo k vydání, přišel virus.

 

V době karantény se náš kapelník a kytarista Leoš vypravil do ulic Prahy a natočil město duchů, které skvěle ladilo s apokalyptickou náladou titulní písně. Klip jsme pak sestřihali se záběry zpráv z domova a ze světa a video bylo na světě.

 

Album jsme vydali zatím pouze digitálně, jelikož na fyzické CD už nebyly peníze. Distributor TuneCore, Inc. pak zajistil vydání na většině streamovacích služeb po celém světě. A my máme radost, protože jsme věřili a protože jsme měli štěstí, že jsme potkali Pepu a Vojtu, dobré to lidi a muzikanty. A stejné přejeme i vám. 

Tagy komunita Big Machine 3bees
Josef Toul
Autor a zpěvák. Kapely: Big Machine (05-nyní), Beduin (99-00), ToulBox (96-05), Sinners (95-97), Crow (95-96), Slugger and Joe (93-95), Unaveni (89-91).        
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY