Přejít k hlavnímu obsahu
Můj pedalboard
Můj pedalboard
Janek Žežula -

Postav si za pětistovku svůj vlastní pedalboard

E-shopy i kamenné prodejny v současné době nabízejí mnoho druhů pedalboardů a vy si můžete vybrat mezi různými tvary, rozměry, zda chcete pedalboard jako kufr nebo v "měkkém" obalu, se zabudovaným napájením nebo bez a tak dále. Tento článek se opírá o jiné východisko: jak si postavit svůj vlastní pedalboard přesně na míru a ještě ušetřit značnou část výdajů, třeba na další krabičku, nový kabel nebo cokoliv jiného.

Stačí jen chtít a vložit do toho nějaký čas a úsilí. Jak moc ho pak můžete srovnávat s dražšími bratříčky pak záleží jen na tom, kolik práce si s ním dáte. Pokusím se vám nastínit možnost, jak za přijatelné peníze postavit pedalboard.

Fáze 1. - projekt

Ze všeho nejdříve si musíte dobře promyslet, jak krabičky do pedalboardu rozestavíte. Zda v budoucnu budete chtít nějaké přidávat a všechny podrobnosti včetně toho, kolik místa vám zaberou propojky apod. Pokud máte vše promyšlené, rozměřte si, jak velkou desku budete potřebovat.

Fáze 2. - nákup materiálu

Základ je deska. Možností máte mnoho. Můžete zkusit použít cokoliv, co máte po ruce (různé odřezky, polici ze staré skříně, které si sami upravíte do požadovaného tvaru) nebo zajet do nejbližší prodejny s tímto sortimentem, kde vám ji ve většině případů na míru přesně uříznou. Sám mám nejlepší zkušenost s překližkou. Je pevná, relativně lehká, ale na druhou stranu nejdražší. Spolehlivě nicméně poslouží i klasická dřevotříska. Velkou výhodou je její nízká cena a dostupnost, je ovšem poměrně těžká a štípe se (Al profily ale riziko štípání hran vyřeší). Pak se ještě nabízí dobře dostupná OSB deska, kterou ale nedoporučuji, či další druhy lisovaných nebo masivních desek.

Ve své podstatě je jedno, co použijete, když to bude dostatečně pevné a bude to vyhovovat vašemu záměru. Co se tloušťky týče, osvědčila se mi klasika 18 mm. Pokud byste chtěli desku lehčí, můžete zvolit i menší tloušťku. Vše v tomto případě záleží na tom, jak velký pedalboard budete stavět, aby byl dostatečně pevný.

Dále budete potřebovat: suchý zip - seženete ho v galanterii. Jeden metr šířky 5 cm stojí cca 35 korun. Tato šíře v pohodě stačí, ale lze použít i širší. Berte v potaz plochu, kterou tím budete polepovat. Chemoprén – ideální a velmi pevné lepidlo na přilepení suchého zipu, AL profilů apod. Malá tuba stojí cca 50 korun, ale ta by vám vystačila jen na opravdu malinký pedalboard. Chemoprénem totiž musíte natřít obě strany, které k sobě lepíte, takže doporučuji větší balení za cca 100 až 200 korun. AL profily – na obložení hran desky. Podle toho jakou desku použijete a jaký Al profil se vám podaří sehnat, doporučuji tvar L nebo U. Ale pozor, nekupujte je ve velkých řetězcích s hobby a domácími potřebami, zaplatíte za ně mnohonásobně více! Najděte si v okolí prodejnu zabývající se přímo tímto druhem zboží či zvažte nákup přes internet. V takových prodejnách máte na výběr z mnoha druhů profilů a navíc vám je uříznout přesně na rozměr, který potřebujete. Výdaj za tuto položku se bude pohybovat podle velikosti pedalboardu a ceny materiálu kolem cca 150 korun. Nožičky – seženete v železářství, obchodech s domácími potřebami apod. Je to desetikorunová položka. Ideálně vyberte nějaké protiskluzové, ať pedalboard dobře drží na zemi.

Fáze 3. - kompletace

Když už máte nakoupeno co potřebujete, stačí dát vše dohromady. Podle toho, jakou jste koupili desku a jak moc bazírujete na vzhledu, ji ještě můžete nabarvit načerno či jinou barvu. Pak už jen stačí Al profily přilepit k desce, případně ještě poupravit tvar, aby na sebe lícovaly. Nebojte se na to použít chemoprén, drží opravdu silně, není potřeba je přišroubovávat nebo nýtovat. Shora si pak nalepte suchý zip (pokud chcete ušetřit, můžete ho přidělat pouze na místa pod krabičky (viz foto). A na závěr přidělejte nožičky.

Výsledná cena

Podle toho, jak velký pedalboard stavíte a za kolik se vám podaří sehnat všechny potřebné věci, se cena bude pohybovat cca kolem 500 korun. V případě malých pedalboardů i méně.

Teď už stačí jen vyřešit, jak budete pedalboard přenášet a v čem ho budete uchovávat. Můžete využít cokoliv, co máte po ruce, a ušetřit tak další výdaje, případně si nechat obal na míru ušít. Zajímavým řešením pak může být použití obalu na klávesy. Prodává se v mnoha různých rozměrech a cena se dle velikosti a typu pohybuje cca kolem 500 – 1000 korun nebo levněji na bazaru. V takovém případě s tím doporučuji počítat dopředu a podstavit pedalboard tak, aby se tam vešel.

Ano, je to jednoduché! Deska polepená suchým zipem s Al profily. A právě proto – proč kupovat drahé pedalboardy za tisíce, když stejně dobrý můžete mít za "pár" stovek.

Řadu návodů najdete také na YouTube, třeba od tohoto kutila...

Můj pedalboard Můj pedalboard
Tagy jak na to pedalboard

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY