Přejít k hlavnímu obsahu
Na své novince Audio attaché popisují temné stránky lidské duše a někdy až schizofrenickou dualitu mezi maskou a vnitřním světem. | Foto: Kristýna Šaarová
Na své novince Audio attaché popisují temné stránky lidské duše a někdy až schizofrenickou dualitu mezi maskou a vnitřním světem. | Foto: Kristýna Šaarová
Zdeněk Neusar -

Pořád tady je, periferie. Audio attaché bodují nejen Holešovicemi

Na konci loňského roku v tichosti vydali své druhé album pražští Audio attaché. Byla by škoda, kdyby zapadlo, protože se jedná o nahrávku na všech úrovních dotaženou. Navnadit na poslech se můžete jejich singlem Holešovice, který se hned po nasazení dostal do čela hitparády Velká sedma na Radiu 1 a vzniknul k němu také klip. Desku Místa kam se nechystáš kapela pokřtí v pátek 10. února v pražském Klubu Varšava.

Skladba Holešovice obsahuje všechno, v čem Audio attaché bodují. Gradující napětí, svůdné kytarové nápady, tepající soudržnou rytmiku, jiskřivý zvuk, atmosféru podtrhující linku kláves a (jen zdánlivě) odtažitý, ležérní vokál Jana Houdka. A nádavkem ještě skvělý text jednoho ze zakládajících členů kapely Vladimíra Mikeše. Ten jako basák v Audio attaché už sice nepůsobí, jeho otisk na desce coby textaře je ovšem stále silný.

Vizuálně hezký klip ke skladbě natočil Petr Kazda, za kamerou stál Jaroslav Ptáčník. Partnerku frontmana si v klipu zahrála Lucie Hejná.

Album Místa kam se nechystáš Audio attaché vydali dlouhých sedm let po vydání debutu 200 lidí u labelu Yannick South a pod producentským dohledem Jana Brambůrka. A za ta léta pořádně dozráli. Na své nové nahrávce směle vykročili k dobrodružným shoegazovým kytarovým plochám, našlapali ji dynamikou a napětím. „Ve srovnání s debutem je nahrávka více klávesová i dřevně elektronická,“ říká lakonicky frontman kapely Jan Houdek o desce, která na na ploše deseti skladeb popisuje temné stránky lidské duše a někdy až schizofrenickou dualitu mezi maskou a vnitřním světem.

Optikou textu k Holešovicím vlaky možná odjely někam do nebe na sever. Možná ani není jasné, kdo je komunard a kde jsou dělníci. Já osobně ale jedno vím jistě. V pátek 10. února poletím vzducholodí s Kamilem, který to vše pochopil. Do Varšavy.

Tagy Audio Attaché

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY