Přejít k hlavnímu obsahu
Místopis temných, zasutých zákoutí duše? Dost možná ve Zprávách chytíte i kus naděje | Foto: Kristýna Šaarová
Místopis temných, zasutých zákoutí duše? Ve Zprávách možná chytíte i kus naděje | Foto: Kristýna Šaarová
Zdeněk Neusar -

Audio attaché doporučují neutápět se ve vztazích, které už dávno skončily

Své druhé album Místa kam se nechystáš dokončují pražští Audio attaché. Avizují ho nyní pilotním singlem Zprávy, k němuž režisér Ondřej Wolf připravil působivý videoklip. Příběh pojednává o utápění se v nekonečném vztahu muže a ženy, který už dávno skončil. Temné stránky lidské duše Audio Attaché popisují i v dalších skladbách, které pod hlavičkou labelu Yannick South vydají na podzim.

Černobílý videoklip ke skladbě Zprávy, v němž účinkují herci Jan Grundman a Anna Stropnická, líčí vztah a jeho proměny v časovém prostoru. A ve výsledku by mohl inspirací pro každého z nás. „Pojednává o utápění se v nekonečném vztahu muže a ženy, který už dávno skončil. Krátkodobé úniky vedou jen k opětovnému objevení neměnné reality. Takzvaný normální život je přerušován jen utopickou představou o životě jiném, který snad existuje jen v odvážné fyzikální teorii. V černobílé estetice muž i divák nevnímá celistvost prostoru, ale jen jeho subjektivně vybrané aspekty. Klip začíná tam, kde končí. Bohužel nekončí tam, kde začíná,“ říká režisér Ondřej Wolf.

O svém chystaném albu Audio attaché mluví jako o místopisu temných, zasutých zákoutí duše. „Na desce popisujeme až schizofrenickou dualitu mezi maskou a vnitřním světem,“ říká frontman kapely Jan Houdek. „Hudebně jsme pak víc vykročili k shoegazovým kytarovým plochám, který se přelévají do psychedelických témat foukací harmoniky. Ve srovnání s debutem je nahrávka více klávesová i dřevně elektronická,“ dodává o albu, které kapela pod producentským dohledem Jana Brambůrka nahrávala v jeho Tajným studiu v Ústí nad Labem. Několika nápady novou desku obohatil také producent Ondřej Ježek a k jejímu melancholickému ladění ve dvou písních přispěla i hostující zpěvačka Tereza Gabrielová.

Dává zdánlivě syrová bezvýchodnost videa v důsledku spíše naději, že existují i nové, jiné cesty, zejména když se člověk nebude utápět ve starých, nefunkčních vztazích? Na mě to tak jednoznačně působí. „Musím ti napsat, i když si to nejspíš nepřečteš. Není to jako psaní do šuplíku. Je to hra. Hra na schovávanou. Já se schovám a ty mě nenajdeš. Schováš se, nenajdu tě. Ale máme šanci, že by to čistě teoreticky mohlo vyjít… V momentě, kdy píšu dopis, ty už ho čteš. V mém světě čteš i dopisy, které nikdy nenajdeš a o kterých nemáš tušení, že byly kdy napsány,“ dodává ke Zprávám autor textu Vladimír Mikeš.

Audio attaché v roce 2021 tvoří Jan Houdek (kytara, zpěv), Filip Kment (kytara), Richard Alexander (klávesy a foukací harmonika), Jan Plašil (bicí) a Jan Brambůrek (baskytara) – pánové, kteří v partnerských vztazích už mají, zdá se, jasno.

Jaká témata v textech zpracováváte vy? Řešíte v nich také osobní partnerské vztahy a krize? Podělte se s námi a napište nám na redakce@frontman.cz, rádi váš příběh zveřejníme.

Tagy Audio Attaché Jan Brambůrek Tajný studio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY