Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Pontiac Silverdome 1977: restaurovaný, dosud nevydaný záznam koncertu Led Zeppelin

Kanál LedZepFilm zpřístupnil na YouTube doposud neviděný sestřih vystoupení kapely Led Zeppelin, které čtveřice muzikantů odehrála 30. dubna roku 1977 v michiganské aréně Pontiac Silverdome jako součást svého posledního severoamerického turné. Třiadvacetiminutový klip, původně natočený na klasický osmimilimetrový film, byl restaurován a ukazuje, jak britská legenda odehrála před více než 76 tisícovkami nadšených posluchačů set čítající 21 skladeb.

Koncert, který v té době držel světový rekord v počtu diváků, startuje záznamem s fanouškem, jenž vylezl na pódium s nafukovací pannou, a poté se už před soupravou Johna Bonhama objeví kytarista Jimmy Page s dvoukrkým Gibsonem EDS-1275. Page následně používá i akustiku, tradiční Gibson Les Paul Standard či model Danelectro 59 DC.

Video je umístěno na YouTube účtu věnovanému archivaci zesnulého Jima „Speedy“ Kellyho, profesionálního fotografa, který mapoval také koncerty Pink Floyd, Van Halen, Yes, Alice Coopera nebo Rush. Restaurování staré nahrávky bylo týmovou prací: do digitální podoby ji převedlo Genesis Museum a o další úpravy včetně synchronizace se podělily YT kanály LedZepFilm a Etienne. I přes pečlivou „reinkarnaci“ snímku přibližuje záznam především celkovou atmosféru koncertu, což je samozřejmě dáno i kvalitou originálního materiálu pořízeného tehdejší video-technikou.

Setlist

1. The Song Remains the Same
2. The Rover
3. Sick Again
4. Nobody's Fault but Mine
5. In My Time of Dying
6. Since I've Been Loving You
7. No Quarter
8. Ten Years Gone
9. The Battle of Evermore
10. Going to California
11. Black Country Woman
12. Bron-Y-Aur Stomp
13. White Summer / Black Mountain Side
14. Kashmir
15. Out On the Tiles
16. Moby Dick
17. Guitar solo
18. Achilles Last Stand
19. Stairway to Heaven
20. Rock and Roll
21. Trampled Under Foot

Tagy Led Zeppelin Led Zeppelin – Pontiac Silverdome 1977

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY