Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 04.07.2021 - 08:00

Polozapomenuté Casio EG-5 aneb když audio světu vládly kazety

Před příchodem komprimovaného a dnes asi nejrozšířenějšího digitálního formátu MP3 vládly audio scéně páskové kazety, které před čtyřmi dekádami představovaly kompaktní a mobilní náhradu za klasické kotouče či vinylové desky. V osmdesátých letech se tuto technologii rozhodla využít také japonská značka Casio, a uvedla na trh kytaru s označením EG-5, jež měla podle tehdejších kritérií splňovat vše potřebné pro domácí cvičení či busking.

Do plastového těla kombinovaného s javorovým krkem je kromě  kobylkového humbuckeru integrován distortion, minizesilovač s reproduktorem a kazetový přehrávač / recorder. Ten disponuje vedle tradičních spínačů pro playback, stopku nebo posun pásku také knoflíkem sloužícím k nastavení poměru hlasitosti kytary a přehrávací sekce. Kolečkovým potenciometrem lze navíc zpomalit záznam, což napomáhá k lepší analýze stahovaného partu.

Nechybí linkový vstup, sluchátková stereo zdířka a napájení je řešeno 9V adapterem nebo bateriemi uloženými v šachtě na zadní straně korpusu. Konstrukci, technické možnosti a zvukový charakter poměrně raritního modelu s elektronikou připomínající archaickou verzi looperu, dokumentují přiložená videa.

Tagy Casio Casio EG-5

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY