Přejít k hlavnímu obsahu
Dr.Hyenik -

Hodili jsme oko na kompresory OKKO

OKKO FX je stále známější německá firma blízkých sousedů z Lipska, která se zabývá ruční výrobou špičkových efektů s charakteristickým reliéfním popisem a obří diodou. Jasným důkazem vynikající kvality a dobrého jména je, že jejich higainové monstrum Dominator už má dokonce legrační čínské kopie!

Už dříve jsem se měl tu čest potkat s perfektním zkreslovadlem nejvyšší ligy OKKO Diablo a nedávno se mi do pařátů dostal fórovými legendami opředený kompresor OKKO CocaComp. Dlouhodobě je řazen mezi nejlepší optické kompresory na trhu, společně s takovými vybranými lahůdkami jako Demeter Compulator, Rothwell Love Squeeze nebo BJFE Pine Green. Někdo sice stále považuje kompresor za zabijáka feelingu a dynamiky, ovšem když si uvědomíme, že přirozená komprimace lampových zesilovačů je naopak vyhledávána a při studiovém nahrávání se komprimuje v podstatě všechno, tak to s tím zabíjením zřejmě nebude tak žhavé. Ostatně jak už jsem psal v recenzi na TCE Hypergravity, kvalitní kompresor poznáte tak, že ho neslyšíte, nevnímáte.

OKKO CocaComp vychází vstříc kytaristům, kteří se nechtějí zabývat teorií (nastavit správně kompresor nemusí být vždy triviální a je nutné mít aspoň elementární znalosti jeho fungování) a je to ultrajednoduchá modrá krabička s pouze dvěma potenciometry, z nichž navíc PUSH je prostá hlasitost. Takže vlastně nakonec jenom s jedním – označeným SING, který nastavuje zároveň attack, release i treshold. Ale žádný strach, není nutné nic studovat, prostě jím potočíte, až se vám zvuk líbí.

Jestli potřebujete prodloužit sustain jak u čistého zvuku nebo zkresleného sóla, nakopnout trochu lampáč, zvýraznit jemné nuance vaší hry, tak tady jste správně. Navíc s opravdu minimálním šumem, což je další poznávací znamení kvalitního kompresoru. CocaComp je trochu paradoxně popisován jako vysoce transparentní, přičemž do zvuku něco přidává – příjemné muzikální frekvence, díky nímž vás vaše hra bude bavit ještě víc. Těžko se to popisuje slovy, nejlepší je si to vyzkoušet osobně. Při SINGu na nule může posloužit jako plnohodnotný clean boost, protože ve srovnání s dalšími oblíbenými optickými kompresory jako je např. Aphex Punch Factory má mnohem vyšší zisk a zároveň mnohem nižší šum.

V maximálních nastaveních SING se potom objevují i známé „country lupance“, takže jeho záběr je dostatečně široký, ale i v takových extrémních nastaveních pořád ctí charakter a atak vašeho tónu. Často ho využívají kytaristé akustičtí nebo basoví, protože při vší úctě k elektrické kytaře, akustika i basa vyžaduje výrazně vyšší úroveň kvality komprimace, právě kvůli většímu dynamickému rozsahu a citlivosti na nevhodné zabarvování zvuku. CocaComp se vyskytuje se v několika vizuálních variantách a jeho současná příjemná cena (na špičkový kompresor), je zřejmě dosažena zjednodušením grafiky, potisku nebo absencí stylotvorné ledky.

Baví vás clean sound Davida Gilmoura z Pink Floyd nebo třeba akustický tapping ala Andy McKee? CocaComp může být pro vás výborná třešnička na dortu vašich hudebních emocí.

Jiní kytaristé se naopak mnoha čudlíky zabývají moc rádi a tak se brzy objevila i rozšířená verze – OKKO Cocaine Compressor/Preamp. Varování ministerstva zdravotnictví – tohle opravdu není žádná neškodná rekreační víkendová droga, tenhle Cocaine může vyvolávat těžkou závislost!

Kroutítek přibylo trojnásobně a kromě kompresoru je tu zajímavě řešený booster, který je od 12 hod. klasický full range clean boost (zdůrazňuje všechna pásma) nebo při kroucení na druhou stranu zvýrazňuje středy a ubírá basy, takže takhle elegantně získáte booster duální. Kompresor jde kromě obligátní hlasitosti nastavovat dvěma ovladači SUSTAIN a SQUASH (míra komprese) a navíc ještě doladit pomocí aktivní ekvalizace BASS a TREBLE. Pro dosažení vyššího headroomu je přiváděné napětí vnitřně násobeno pomocí tzv. voltage doubleru, což je vychytávka používaná u více OKKO pedálů.

Takže ke skvělému základu získáte další možnosti ovládání a dotvarování zvuku přesně podle vašich představ. S klidným svědomím můžu vyhlásit, že reklamní texty tentokrát nelžou a ať do OKKO kompresorů zapojíte cokoli, tak to pak zní vyrovnaněji, prosazuje se v mixu, prostě… zní líp. Nemyslím si že po stovkách testů krabiček by z něho „Burgerman“ byl tak nadšený jenom kvůli honoráři…


Další uživatelé zmiňují lupance při zapínání boostu, ale já jsem nic takového nezachytil. Když už bych měl hledat pihu na kráse, tak velmi kvalitní a odolné footswitche na můj vkus cvakají už příliš silně, což ale někdo může hodnotit naopak jako výhodu.

OKKO tak nabízí výborně vyladěnou dvojku produktů, které přinášejí v malém balení kompresi studiové kvality pro každého. Doporučuje 9 z 10 doktorů... Hyeniků.

Tagy okko OKKO Cocaine

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dr.Hyenik Orfanik
Multikytarista na experimentální cestě k netradičním zvukovým a stylovým souvislostem za pomoci všemožných nástrojů, technik i obskurních pomůcek... Dle magazínu Whiplash také hudební úchyl, tajuplný intelektuál s vizáží přerostlého Harryho Pottera, akustický Thordendal ze Vse…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY