Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 11.05.2017 - 00:01

Dynamický overdrive/booster Okko Diablo GH

Malá německá butiková firma Okko FX specializující se na výrobu špičkových pedálových efektů uvádí na trh nový typ zkreslení vytvořený ve spolupráci s bluesovým kytaristou a sběratelem vintage nástrojů Gregorem Hildenem. Krabička Okko Diablo GH kombinující overdrive a booster s velmi citlivou, přirozenou dynamickou odezvou a hřejivým analogovým charakterem vychází z populárního zkreslení Diablo a kromě boostu přidává několik dalších funkcí.

Uvnitř šasi lakovaného zlatou metalízou se ukrývají dva nezávislé obvody Boost a Drive se samostanými nášlapnými footswitchi. Booster je osazen potenciometrem hlasitosti a tónovou clonou a sekci Drive, která byla navržena pro optimální kooperaci s čistým kanálem zesilovače, lze upravovat pomocí šesti ovladačů.

Ty tvoří vedle klasických potenciometrů Gain, Level, Tone také knoflík Body, ovlivňující míru nižších středových pásem k dosažení tlustého tónu ideálního pro sólové pasáže, doplněný malým páčkovým spínačem volícím charakter středů v režimech Cut, Boost a Diablo a k detailnímu nastavení dynamické odezvy slouží potenciometry Dyn a Feed.

První z nich je navázán na integrovaný měnič napětí s rozsahem 6 až 18 V - při nižších hodnotách jde efekt rychleji do zkreslení a má hutnější tón s výraznější kompresí, zatímco při vyšším napětí disponuje mohutnější projekcí a sevřenějšími basy. Ovladačem Feed plynule měníme množství basů na vstupu efektu, což ovlivňuje celkovou pevnost a transparentnost výsledného zvuku. Páčkovým přepínačem Input nastavujeme vstupní citlivost podle typu a síly použitých snímačů.

Oba hlavní footswitche jsou zapojeny v režimu true bypass, krabičku lze napájet 9V adapterem nebo baterií, která vzhledem k minimálnímu odběru obvodů (cca 5 mA) vydrží efektu dodávat potřebné množství energie po nadstandardně dlouhou dobu.

Signovaný Okko Diablo Gregor Hilden je optimální volbou pro kytaristy požadující flexibilní boost/overdrive, jenž si bude skvěle rozumět i s čistým zvukem zesilovače včetně v tomto ohledu někdy problematickým kanálem aparátů postavených na koncepci Fenderu Twin. První kousky by se v těchto dnech už měly začít objevovat v evropské distribuci za cenu pod hranicí 250 eur.

Tagy okko Okko Diablo GH
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY