Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 09.12.2015 - 08:00

Dominator MKII Black a Red: zkreslení v německé kvalitě

Německý výrobce butikových krabiček Okko si za poměrně krátkou dobu své existence stačil u hudebních fajnšmekrů získat velmi dobré renomé a efekty TwinSonic, Dominator, CocaComp, 42 Boost nebo Diablo se staly důležitým prvkem mnoha pedalboardů. Zatím poslední novinkou je inovovaná verze původního distortionu Dominator, která je vyráběna ve dvou zvukově rozdílných variantách Dominator MK-II Red a Black.

Dominator má široké možnosti použití počínaje příjemným crunchem, přes muzikálně znějící drive až po saturovaný high gain. Oba modely jsou shodně vybaveny aktivními třípásmovými korekcemi a potenciometry hlasitosti a gainu (Grin). Efekt navíc disponuje dvojicí minipřepínačů pro volbu noise gatu a přepínání frekvenční charakteristiky středního pásma.

Ty jsou nastavitelné ve třech modech - Hi Mid posiluje oblast vyšších středů a zdůrazňuje atak tónu, režim Mid umožňuje dostat z čistého kanálu zesilovače plné zkreslení s výraznou projekcí a mod Lo Mid je vhodný pro zhutnění zvuku v případě použití singlových snímačů nebo docílení agresivního soundu v kombinaci s humbuckery. Noise gate nabízí volby Hard s rychlým náběhem (vhodné zejména pro vyšší zkreslení), Soft s delším atakem a přirozenějším charakterem nebo vypnutí brány.

Červená varianta Dominatoru produkuje typicky britský sound s pevnými středy a jemnějšími výškami, zatímco model Black s brutálním zkreslením, mírně upozaděným středovým pásmem a výraznými basy a výškami je určen především pro hráče pohybující se v moderních odnožích metalu, kterým vévodí podladěné kytary.

Stejně jako ostatní efekty značky Okko jsou i Dominatory napájeny 9V adapterem a napětí je poté filtračním obvodem zvýšeno na dvojnásobek, což se pozitivně odráží na nižším šumu, lepší dynamice a čitelnějším zkreslení bez zbytečně nadsazené komprimace a zastřených, nekonkrétních basů.

Pokud se poohlížíte po plně analogovém distortionu postaveném na kvalitních součástkách a pro dosažení zkresleného zvuku kombinujete čistý zvuk zesilovače se samostatnou krabičkou, tak si obě ručně vyráběné novinky firmy Okko už můžete v nejbližších dnech vyzkoušet i v ČR. Britsky orientovaný Dominator MK-II Red i extrémnější model Black vyjdou na necelých 5700 korun.

Tagy okko
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY