Přejít k hlavnímu obsahu
Vesnická doprava v Kolumbii. | Foto: Matěj Ptaszek
Vesnická doprava v Kolumbii. | Foto: Matěj Ptaszek
Matěj Ptaszek -

Písně psané mačetou #12: Tabák a rum, má královno!

Osmnáct měsíců ze svého tříletého jihoamerického dobrodružství jsem strávil v kolumbijské divočině v horské vísce nedaleko nechvalně proslulého Medellínu. Coby bluesman jsem byl ohromen místními songy, jejichž texty by probraly z letargie i Oblomova. Rozhodl jsem se ty nejšťavnatější kousky přeložit a představit vám je v cyklu Písně psané mačetou.

Nad barem visí mačeta od zaschlé krve, hostinská s rameny stěhováka mi vyfukuje do obličeje kouř z cigarety a ptá se mne, co si dám. No, venku leje jako z konve, autobus měl v půli cesty poruchu, a tak jsem šel těch zbylých osm kilometrů horskou silnicí pěšky úsekem, o kterém jsem se později dozvěděl, že v jeho okolí řádí nebezpečná loupežnická banda.

Odpovídám: „Ron, mi Reyna!“ V Kolumbii je zvykem oslovovat ženu jako královnu. Patří to k tamnímu bontonu a cizinec pak není považován za gringa, což usnadňuje život. „Rum, má královno!“ Na starý umakartový stůl mi přistál panák třtinového tekutého krasavce a v zakouřené místnosti plné honáků dobytka se od stěny odrážela legendární píseň Fernanda Villalony. Za zvuků šlágru Tabaco y ron si ke mně přisedl náčelník policie, metr padesát vysoký míšenec, z kterého sálala přirozená autorita, jako kdyby měřil dva metry. Ten chlap už v životě rozhodně zabíjel.

„De donde vienes, mi hijo?“ Optal se mě s neodolatelným úsměvem a začal pro zemi magického realismu tolik typický neformální výslech, který může určit váš příští osud. Poté co se dozvěděl, že jsem v podstatě neškodný moula z bývalého Československa, co miluje magický realismus z románů Gabriela Garcíi Márqueze, mě el comandante nechal být. Právě jsem začal žít ve vesnici Concepcion, která se mi stala domovem na rok a půl.

Tabaco y ron

Přináším kontra, kontra, čistý kontraband,
pro mého miláčka, tabák a rum!

Tabák, tabák, tabák a rum,
Tabák, tabák, tabák a rum!

Protože příkaz je příkaz toho, kdo přikáže!
Na světě vždy budou
dobří lidé, špatní lidé i ten, kdo to popírá.
Věřící, mudrcové, hlupáci i lhostejní.

Tabák, tabák, tabák a rum,
Tabák, tabák, tabák a rum!

Odstraň tu zášť, kamaráde,
ať tě ta hořkost nezabije.
Ta hořkost, ta hořkost, ta hořkost!

Vezmi svůj kříž, kamaráde, a nikomu ho nedávej,
a nikomu ho nedávej a nedávej!
Všichni už kříž neseme,
protože příkaz je příkaz.

Protože příkaz je příkaz toho, kdo přikáže!
Na světě vždy budou
dobří lidé, špatní lidé i ten, kdo to popírá.
Věřící, mudrcové, hlupáci i lhostejní.

Tabák, tabák, tabák a rum,
Tabák, tabák, tabák a rum!

Oblíbená píseň kolumbijských pašeráků všeho možného se stala, světe div se, součástí soundtracku populární televizní série Narcos. Úderný text, bryskní melodie a uhrančivá atmosféra dělá z této skladby právem jednu z perel salsy.

Tagy Písně psané mačetou Tabaco y ron

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Matěj Ptaszek
Bluesový zpěvák a profesionální hráč na foukací diatonické harmoniky. Vystudovaný fotograf a spisovatel. V současnosti je mým hlavním hudebním projektem duo: "Ptaszek & Bužma: Blues and Gospel" Na svém hudebním kontě mám pět oficiálních CD a tři učebnice: Škola hry na fouk…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY