Přejít k hlavnímu obsahu
Public Image Limited jsou věrni svému stylu a zůstávají stále relevantní. | Foto: Petr Adamík
Public Image Limited jsou věrni svému stylu a zůstávají stále relevantní. | Foto: Petr Adamík
Petr Adamík -

PIL připravili nové album, John Lydon se znovu zlobí

John Lydon a jeho parta je zpět. Po dlouhých osmi letech přichází Public Image Limited s jedenáctým studiovým albem. Někdejší frontman nejslavnější punkové kapely neztratil nic ze své kontroverznosti a stále dokáže rozvířit debaty nejen na hudebním poli.

Spolu s Lydonem můžeme v sestavě už čtrnáctým rokem najít stejné ostřílené hudebníky, tedy kytaristu Lu Edmondse, baskytaristu Scotta Firtha a bubeníka Bruce Smithe. Jde o nejdéle trvající sestavu PIL.

První vlaštovkou z alba byla skladba Hawaii. Pro PIL nepříliš typická písnička, napsaná pro Lydonovu ženu Noru, která se léta potýkala s Alzheimerovou chorobou. Lydon se o svou ženu staral až do její smrti letos v dubnu. Píseň, s níž se Lydon a spol. pokusili reprezentovat Irsko v Eurovizi, album uzavírá a vytváří sympatické a klidné finále. 

Úvod jinak poměrně pestré kolekce ale obstarává těžkopádný, můžeme říct i rockovější zvuk s výraznou (hlavně pak v End Of The World) kytarou Lu Edmondse. V Car Chase se pak album konečně rozhýbe v oblíbeném tanečním rytmu s mocnou dubovou basovou linkou. Je tomu tak i ve Walls, která zpočátku dá vzpomenout na kapelní klasiku Death Disco.

Lydon je v ráži, ječí, svůj „otravný“ hlas využívá naplno a nešetří jedovatými poznámkami. Jako třeba v Being Stupid Again, kde si tak trochu utahuje ze studentů. V LFCF je pak zřejmé, že vysílá vzkaz svým bývalým kolegům ze Sex Pistols, s nimiž měl nedávno soudní tahanice ohledně seriálu Pistol z produkce Disney: „Give yourself a story/Empty of a history/Wrap it up in Mickey Mouse/Mimicry and Disney/Well I like it how you hate me/Love it, when you slate me/But you cannot fake me.“

Prostě Lydon, jakého byste čekali. Můžete ho milovat nebo nenávidět, ale ve finále musíte uznat, že je to prostě originál. Mezi šílenými kousky uvítáte melodické ostrůvky v podobě Pretty Awful nebo parádní Strange. Cosi ze starého glam rocku, na němž Lydon vyrůstal, můžeme pro změnu najít v bláznivé The Do That. North West Passage je pak klasickou „imidžovkou“ s drsnou basou.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Public Image Limited jsou věrni svému stylu a zůstávají stále relevantní. Současný line-up je skvěle semknutý. Scott Firth a Bruce Smith působí jako jeden muž, jejich dokonalou sehranost doplňuje svými experimenty Lu Edmonds. Nad tím vším ční mistr John Lydon. Provokuje, dotýká se ožehavých témat, irituje, drze se pochechtává a hraje si se slovy tak, jak to umí asi jen on.

Jak budou nové písně znít naživo, budou čeští fanoušci moci brzy posoudit. 16. října 2023 se totiž kapela zastaví v pražském Lucerna Music Baru a o den později zavítá do brněnské Flédy.

Public Image Limited - End Of World

Public Image Limited – End Of World

PiL Official, 00:50:47

post punk/alternative/experimental

75 %

Tagy Public Image Limited PIL John Lydon Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY