Přejít k hlavnímu obsahu
Petr Čtvrtníček, foto: archív umělce
Petr Čtvrtníček, foto: archív umělce
Martin Hošna - Út, 03.04.2018 - 14:00

Petr Čtvrtníček: Dobrý bubeník nesmí být píčus

Exkluzivním hostem večírku Frontman.cz, který se uskuteční 12. dubna v Jazz Docku, bude i herec, moderátor a bubeník kapely Buzerant Petr Čtvrtníček. O tom, jak foťák vyměnil za gynekologickou kozu a nakonec skončil za bicí soupravou, se rozpovídal věru lehce. Půjde mu to stejně s Duem Modřanka?

Může být podle tebe frontmanem i ten, kdo drží v ruce bubenické paličky?

Tak určitě, i když paličky jsem v rukou našeho Leoška ještě neviděl.

Co pro tebe znamená bubnování? Můžeme mluvit o jisté terapii?

Můžeme mluvit o jistém druhu terapie, když vám bubnuje déšť na střechu chaty v 6/8 rytmu. Hezky řečeno, že? Tuhle odpověď dávám zdarma k užití všem, co se neumí vyjádřit a chtějí být alespoň tak zajímaví, jako já.

Co musí dobrý bubeník splňovat?

Dobrý bubeník nesmí být píčus.

Hudba ti nikdy nebyla cizí. Proč zrovna padla volba na bicí?

Člověče, já si v 16 letech někde sehnal levně amátky, půl roku jsem do toho bušil a když jsem zjistil, že to bude jednou dobrý, bubny jsem prodal a koupil si Flexaretu, abych byl si ověřil, jestli náhodou nejsem taky fotograf. To se potvrdilo, a tak jsem foťák zase vyměnil, tentokrát za gynekologickou kozu. Tam se mi taky nevedlo špatně, ale po letech jsem si radši zase koupil bubny. Je to svobodnější nástroj než kunda a můžu si šponovat struník, jak chci já a ne tak, jak si přeje klientka.

Máš hudební vzdělání?

Nemám a žasnu, o čem si moji kluci během zkoušek povídají. Prej, jak tam můžeš hrát Há? Já podobné otázky nemám. Jen se ptám, jestli je to na voťuk, nebo začíná Pavlik.

Co je největší noční můra bubeníka?

Když mu řekne opilý Vinnie Colaiuta, no vidiš, dobrý, já nevim, co všichni maj…


Říká se, že největší kamarád muzikanta je bubeník. Je to pravda?

To říká kdo? Papež František Nedvěd? Tak díky za kompliment, Franti!

Koho buzeruje kapela Buzerant?

Nebuzeruje, ale miluje. Miluje své chlapce a děvčata.

Buzeroval někdy někdo tebe?

Nepamatuji se. Naopak – dostal jsem nejlepší radu od našeho Martínka, který se mě po jednom z prvních koncertů ptal, tebe to dneska nějak bavilo, viď, tys tam zkoušel i takový ty vozdoby nahoře, co, že jo? No jo, povídám, zapýřil jsem se a on mi na to řekl, tak to už nikdy nedělej, jo? Tak už jsem to nikdy neudělal a rychle jsem šel výkonnostně nahoru.

Jaká je vůbec geneze tvojí kapely? Jak jste se dali dohromady?

Kapela vznikla před lety jako divadelní orchestr pro představení Jana Nebeského Blanche a Marie, kde jsem jako herec nebyl obsazen, a proto jsem zalhal, že mám kapelu, abych si i tak mohl v představení zahrát. Ze schůzky jsem si odnesl objednávku na 8 písní a šel zatopit ve zkušebně. Cestou jsem si koupil bubny a pak už to šlo samo.

Účinkoval jsi i v hudebních klipech, např. od Chinaski. Co musí taková nabídka splňovat, abys ji vzal?

Je to jednoduché, kapela a její tvorba nesmí být debilní a produkce musí poslat domluvenou částku na dětskou psychiatrii do Opařan. Pak jsem hotov přispěchat na natáčení a udělat ze sebe pitomce, jak je zvykem.

Jak vidíš budoucnost kapely Buzerant? Co je v plánu?

V plánu je společný oběd, konkrétně inženýr Králík se špenátem, a tam budeme hovořit o dalších koncertech. Rádi bychom ve střednědobém horizontu vyrazili na turné na trase Kouřim-Kluky-Karle a výtěžek poté věnovali našemu Karlovi.

Tagy Frontman live Petr Čtvrtníček
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY