Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Pedály Warmdrive a Centavo od Warm Audio: repliky ikonických drivů

Texaská společnost Warm Audio si přízeň muzikantů, zvukařů či hudebních producentů zajistila především výrobou velmi kvalitních a zároveň finančně dostupných kopií mikrofonů, preampů, ekvalizerů, kompresorů a dalších studiových zařízení, vycházejících ze slavných a lety ověřených předloh známých značek. Nejinak je tomu také u dvou kytarových pedálů s označením Warmdrive a Centavo, představujících repliky dnes už legendárních efektů, patřících stále mezi špičku v oblasti kytarových zkreslovačů.

Oba modely nepřevzaly od originálů pouze vnitřní obvody, ale své předchůdce jasně připomínají také svým vzhledem. V případě verze Warmdrive je už na první pohled jasné, že firma se u daného modelu inspirovala „amp-in-a-box“ overdrivem Lovepedal/Hermida Zen-Drive, přinášejícím zvuk ikonických a astronomicky drahých aparátů z dílny Howarda Dumblea.

Stejně jako u Zen-Drivu zde najdeme typickou grafiku Jing-Jang, ovšem v jiných barvách, a identické jsou také ovladače Volume, Gain, Tone (výšky) a Voice (středy). Warmdrive se vyznačuje velmi přirozeným podáním zvuku s poměrně širokým rozpětím gainu bez přehnaných ostrých výšek a rozumí si s kytarami osazenými humbuckery i jednocívkovými snímači. Použity byly MOSFETy 2N7000, operační zesilovač NE5532, uhlíkové odpory a diody 1N34A (germanium) a BAT41 (křemík – Schottky).

Tvar, barva a potisk šasi modelu Centavo, včetně rozložení ovládacích prvků Gain, Treble, Output, spolehlivě signalizuje, že vzorem pro tento pedál byl mýtický overdrive Klon Centaur, vyráběný Billem Finneganem hlavně v období let 1994 až 2000. Tomu odpovídá také charakter zkreslení s nadstandardně transparentním charakterem, spíše menší porcí gainu a pečlivě kalibrovanou tónovou clonou, která může dodat jiskru nástrojům či aparátům s temnějším zvukem.

Na zadní straně šasi je umístěn posuvný přepínač MOD, jenž naopak umožňuje decentně zdůraznit projekci nižších frekvenčních pásem. Okruh využívá clippingové vintage diody, operační zesilovače TL072 a lepší dynamické odezvy je dosaženo pomocí integrovaného napěťového konvertoru.

Evropská cena Warmdrivu s true bypassem se pohybuje okolo 180 eur, Centavo (bufferovaný bypass) vyjde na cca 210 eur, což jsou oproti originálním předlohám samozřejmě finančně výrazně přívětivější částky. Oba efekty napájí 9V adapter nebo baterie.

Tagy Warm Audio Warm Audio Warmdrive Warm Audio Centavo

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY