Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 14.07.2022 - 00:01

Overdrive EQD Special Cranker

Analogový overdrive Special Cranker z dílen firmy EarthQuaker Devices je navržen pro vylepšení zkreslení, které dodává signálu více razance, boostu a asertivity, aniž by drasticky měnilo původní tón. Drive zachovává všechny přirozené nuance a charakter použitého zesilovače a výrobce jeho vlastnosti přirovnává k přídavné předzesilovací lampě poskytující výslednému zvuku větší saturaci, sustain a harmonické složky.

Model vychází z firemního a dnes už nevyráběného pedálu Speaker Crancer, s nímž sdílí citlivou reakci na dynamiku hry a konzistenci projekce, ale nabízí vyšší porci gainu (parametr More) a dvojnásobnou hlasitostní rezervu. Nechybí klasická tónová clona a malým páčkovým switchem je možno volit mezi clippingovými germaniovými diodami s měkčím atakem a transparentním projevem, nebo asymetricky zapojenou křemíkovou sekcí pro brilantnější, moderněji koncipovaný sound.

Pro přepínání výrobce použil pokročilejší true bypass systém FST (Flexi-Switch Technology) s footswitchem doplněným relé a možností plynulého přechodu mezi pracovními mody latch a momentary. EarthQuakerDevices Special Cranker o rozměrech 121 x 64 x 57 mm a proudovém odběru cca 15 mA lze napájet adapterem s napěťovým rozmezím 9 až 18 V.

Základní charakter drivu, jehož uvedení na trh značka doprovodila mnohoslibným sloganem „an overdrive you can trust“, hodnotí šéf společnosti Jamie Stillman slovy: „Special Cranker je navržen tak, aby zachoval celistvost vašeho tónu, aniž by zakalil nízké frekvence nebo rozmazal středová pásma.“ Oficiální cena modelu, ručně kompletovaného v americkém Akronu a dostupného ve třech barevných úpravách kombinujících oranžový, černý, zlatý a žlutý odstín, se pohybuje pod hranicí 100 dolarů.

Efekt je vhodný nejen pro kytaru či basu, ale zvládne i další rejstříky, což potvrzuje první přiložené video nahrané mimo jiné také s pomocí softwarových nástrojů Spectrasonics Omnisphere, Native Instruments Massive nebo virtuálního synth/arpeggiatoru Sonic Academy Ana 2.

Tagy EarthQuaker Devices EarthQuaker Devices Speaker Cranker

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY