Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Ořechový Gibson The Paul je zpět

Do produktového katalogu kytar Gibson ročníkové řady 2019 se vrací oblíbený model The Paul, který firma do své nabídky poprvé zařadila před 40 lety. U novinky The Paul 40th Anniversary byl jako v případě originálních předloh vyráběných v období let 1978 až 1982 nahrazen tradiční mahagon ořechem a jednodušší konstrukce těla se příznivě odrazila také na ceně nástroje.

Korpus The Paulu nemá klenutý javorový top a vystačí si s ořechovým masivem, jehož výrazná kresba kytaře mimořádně sluší a oproti klasickým Les Paulům zde najdeme ergonomičtější řešení v podobě zkosené horní hrany a frézování zadní strany.

Krk lepený ze tří kusů ořechu disponuje kulatějším profilem, palisandrový hmatník o radiusu 12 palců nese 22 kryogenicky zmražených pražců, jednoduché polohové značky z akrylátu a nultý pražec (šířka 43 mm) ze směsi Tektoid.

Kytara využívá dvojici osvědčených humbuckerů – krkovou verzi 490R a kobylkovou variantu 498T v kombinaci se samostatnými hlasitostmi plus tónovými clonami (500 kOhm) a třípolohovým páčkovým přepínačem, který byl z důvodu absence horní desky přemístěn do prostoru potenciometrů.

Hardware s niklovaným povrchem sestává z hliníkovém struníku stopbar, ze stejného materiálu je i pevná kobylka Nashville tune-o-matic a ladění obstarávají klasické celokovové strojky Grover Rotomatics s „tulipánovými“ rondely. Nástroj je z továrny seřízen na hybridní sadu strun 09/46.

Gibson The Paul 40th Anniversary bude dostupný v transparentním nitro laku Walnut Vintage Gloss a oficiální cena byla na americkém trhu nastavena okolo 1 400 dolarů včetně pevného pouzdra, servisních klíčů a dalších doplňků. Zvukové ukázky staršího The Paulu z roku 1979 najdete na přiloženém videu.

Tagy Gibson Gibson The Paul

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY