Přejít k hlavnímu obsahu
Honza Hrbek -

Orange OB1: Game changer

Obi Wan už není jen stařík ze Star Wars (nebo skot s plnovousem, pokud byste zmiňovali novou trilogii). Firma Orange na NAMM veletrhu představila novou řadu OB1, které přináší nový rozměr do zvuku basových zesilovačů.

OB1 je označení dvou nových aparátů, s výkonem 300, respektive 500 Wattů. Mají přepínatelný vstup pro aktivní/pasivní nástroje a třípásmový aktivní ekvalizér. Vzadu najdete speakon výstupy na reproboxy, chladič, linkový výstup a balance výstup. Všechno klasika, nic, co by překvapilo, pokud jste viděli aspoň jeden zesilovač.

Je možné OB1 zašroubovat do racku? Ano, je, do 2U zapadne jako nic. Ale co ta velká změna? Inu, inženýři z Orange sledovali, co je nového mezi světovými baskytaristy a všimli si, jaké oblibě se těší takzvaný „bi-amping“, tedy hnaní nástroje skrz basový i kytarový aparát, dodávající kromě výrazných basů i čitelně zkreslený zvuk. A z této ideje se zrodil i OB1. Protože vedle těch tradičních ovladačů jsou na čelní desce těchto aparátů ještě potenciometry Blend a Gain.

Aparát dělí signál na dva – jeden prochází celý normálním basovým aparátem, druhý si nechává jen vyšší frekvence a ty pak žene zesílením s vyšším gainem (tady přijde na řadu ten Gain), tak vytváří zvuk, kterého by bylo možné docílit výše zmíněným „bi-ampingem“. Aby měl hráč pod kontrolou kombinaci obou zvuků, dostává ovladač Blend, který oba signály míchá. To vše pěkně analogovou A/B silou, žádné digitály. A navíc hráči krom za cenu dvou aparátů ušetří i svá záda, OB1 váží 9,5 a 10 kilogramů.

Tagy Orange

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Hrbek
Vždycky jsem miloval muziku. A živý nástroje.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY