Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 12.07.2019 - 00:01

Opulentní softwarový synth NI Massive X

V roce 2007 uvedla německá značka Native Instruments na trh syntezátorový plugin Massive, který v následující dekádě pomáhal definovat zvuk elektronické hudby. O další desetiletou dominanci v oblasti softwarových synthů bude usilovat dlouho očekávaný nástupce nesoucí označení Massive X, nabízející oproti svému předchůdci celou řadu nových funkcí.

Massive X má zcela přepracovanou vnitřní architekturu, takže se nejedná o pouhý upgrade původní verze, o čemž hovoří i fakt, že výrobce bude podle svých slov i nadále produkovat obě varianty. Model X byl navržen stejným vývojovým týmem jako původní Massive a základ tvoří duální oscilátory (170 typů vln) s 10 režimy, z nichž každý disponuje dalšími mody, nechybí dvojice modulačních oscilátorů a modulační aux vstup.

Pokročilý routing umožňuje sestavit téměř jakoukoliv formu syntézy, filtrační sekce obsahuje řadu rejstříků včetně zkresleného modu Creak, acid-verze Asimov, flangerového Groianu, filtru Monark nebo sériové či paralelní filtrace. Pro insert efekty lze využít jak oscilaci, tak ring modulator, crusher apod. a v sekci Stereo najdeme reverby, chorusy a delaye.

Flexibilitu přináší také modulační jednotka zahrnující devět slotů pro LFO nebo envelope funkce, nejrůznější využití poskytuje čtveřice modulátorů Tracker fungující v závislosti na hraném tónu, hlasový Voice Randomization a také trojice modulátorů Performer pro tvorbu až osmi modulačních patternů libovolného tvaru. Tímto výčtem možnosti Massive X samozřejmě nekončí, nehledě na to, že na obzoru jsou bezplatné aktualizace systému.

Novinka od Native Instruments spolupracuje s platformami Mac (OS 10.12 a vyšší ) i Windows (W7 64-bit a vyšší), paket o objemu cca 800 MB je ve standardu dostupný za 199 eur, upgrade z předchozí verze Massive vyjde uživatele na 149 eur a plugin se stal také součástí firemních softwarů Komplete 12, Komplete 12 Ultimate nebo Komplete 12 Ultimate Collector’s Edition.

Tagy Native Instruments NI Massive X
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY