Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 40/23: Fender Vintera II, novinky Boss, kontrolery NI, boxy Warwick atd.

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Boss rozšířil digitální řadu pedálů X o šumovou bránu NS-1X a k tomu přidal i další evoluci desktopového komba Katana, firma Tone King nabízí lampové aparáty Royalist s britským vintage soundem a Fender se vytasil rovnou s trojicí novinek – kolekcí kytar a baskytar Vintera II, signovaným relic Stratem Mike McCready z mexické produkce a superstraty Frankenstein stavěnými pro značku EVH. Na trh dorazí i modernizované humbuckery Fishman, basové boxy Warwick Gnome Pro CAB 15/4 a 15/8 nebo třetí generace USB kontrolerů značky NI.

Mexický Fender Mike McCready Stratocaster

Po prémiové replice letitého Stratu kytaristy Pearl Jam, o jejíž stavbu se před dvěma lety postaral Custom Shop, oznámil Fender příchod finančně vstřícnější mexické alternativy, která by se měla na evropském trhu oficiálně objevit zřejmě v průběhu listopadu. Stejně jako McCreadyho originál z roku 1960 je i verze z Ensenady opatřena nitrocelulózovou relic úpravou Road Worn, olšovým tělem, javorovým krkem s profilem Slim-C, palisandrovým hmatníkem s 21 pražci Jescar Medium Vintage a kostěným ořechem. Elektroniku tvoří trojice snímačů Custom Mike McCready '60s S-C Strat s klasickým ovládáním a funkcí „Treble Bleed“ eliminující úbytek výšek při staženém potenciometru Volume. Dobové je také vibrato Synchronized a niklované strojky. Cena včetně pevného pouzdra Deluxe: cca 1900 dolarů.

EVH Frankenstein Relic: „standardní“ verze Frankenstratu Eddieho Van Halena

Do distribuce konečně zamířil mnohými kytaristy netrpělivě očekávaný model EVH Frankenstein Relic inspirovaný Van Halenovými razantně modifikovanými superstraty. Kytary v bílé, černé nebo červené patinované úpravě bez typického „Stripped“ designu mají funkční pouze kobylkový humbucker s ovladačem hlasitosti (označen jako Tone). Místo prostředního singlu je instalován nezapojený pětipolohový přepínač a krkový single-coil trochu klame tělem, protože je odpojen od signálové cesty. Javorový krk i hmatník a lipové tělo doplňuje uzamykatelné vibrato Floyd Rose s přelaďovačem D-Tuna u struny E (Drop-D). Cena nástroje, označovaného jako „civilní varianta Frankenstratu“, se včetně gigbagu a servisních klíčů pohybuje okolo 1700 dolarů.

Kytary a basy Fender z edice Vintera II

Celkem 16 různých modelů kytar typu Stratocaster, Telecaster, Jaguar, Jazzmaster, Mustang, Bass VI, Nocaster a baskytar Precision, Jazz Bass, Tele a Mustang přináší letošní mexická edice Vintera II, jejíž první mimořádně úspěšnou sérii uvedl Fender na trh před čtyřmi lety. Nástroje jsou rozděleny do historických kategorií 50s, 60s, 70s, což výrobce zohlednil nejen u odpovídajícího designu či barevných úprav jednotlivých verzí, ale také u konstrukčních prvků zahrnujících např. dobové profily krků či snímače ve vintage stylu. Oproti původní kolekci navíc přibylo i několik nových modelů. České ceny startují na částce cca 27600 Kč, kompletní přehled všech zástupců edice Vintera II přináší foto umístěné v galerii pod článkem.

Boss NS-1X Noise Suppressor: zatočte s šumem

Pedál NS-1X Noise Suppressor je výrazně modernizovaným nástupcem oblíbené šumové brány Boss NS-2 pro kytaru či basu. Novinka využívá firemní technologii MDP, která v reálném čase analyzuje vstupní signál na několika úrovních a a následně redukuje šum, aniž by byl ovlivněn přirozený tón a herní feeling. Kromě parametrů Damp, Threshold, Decay a diodového meteru je zde integrován rotační přepínač pro volbu tří režimů. Mute – vypnutí signálové cesty při bypassu, Reduction – funkce klasického noise gatu, Gate – mod s velmi rychlou reakcí, jenž zajistí, že perkusivní high-gainové riffy a další zkreslené party zůstanou stále konkrétní. NS-1X je obdobně jako NS-2 vybaven vstupem, výstupem a efektovou smyčkou, což nabízí různé způsoby zapojení.

Modelingové kombo Boss Katana-Air EX s bezdrátovým systémem

Nová generace desktopového komba nyní přináší bezdrátovou technologii Boss s téměř nulovou latencí, zabudovaným receiverem a slotem pro nabíjení přiloženého nástrojového vysílače. Vybírat lze z 5 voicingových modů včetně populárního režimu Brown nebo neutrálního modu pro akustiku či basu, přímé nahrávání obstarává integrovaná USB karta, presety je možno uložit do paměti (5 + 1), samozřejmě nechybí podpora Bluetooth a efektová jednotka rozdělená do 3 sekcí (60 typů efektů v aplikaci Tone Studio). Vývojáři vsadili na stereofonní provoz s max. výkonem 35 W, dvojicí pětipalcových reproduktorů a stereo linkovým výstupem s emulací boxu. Dřevěný skelet dostal bassreflex, napájení řeší adapter, 8 AA baterií nebo samostatně prodávaný článek Roland BTY-NIMH/A.

Kombo a hlava Tone King Royalist MKIII s britským vintage soundem

Zesilovače založené na nestárnoucím konceptu starých Marshallů najdeme v nabídce celé řady výrobců, ovšem značka Tone King pojala svou edici Royalist MKIII způsobem, který ctí původní konstrukci a zároveň poskytuje nebývalou míru flexibility. Dvojice kanálů A/B disponuje nejen vlastními ovladači hlasitosti s funkcí Pull Fat, ale také nezávislými attenuatory Iron Man II s šestipolohovými přepínači (0 až -36 dB), parametrem HF (Bright) a především samostatnými páčkovými spínači volícími režimy 1964 / 1967 / 1970. Díky tomu lze z těchto lampových 40 W aparátů dostat zvuk modelů Marshall JTM45, Bluesbreaker, Plexi a Super Lead, přičemž každý voicingový mod zohledňuje korekce, gain i vlastnosti výkonového stupně konkrétní předlohy. Pořídit je možno také boxy Royalist 112 a 212.

Inovované snímače Fishman Fluence Modern s trojicí modů

Humbuckery Fluence Modern z produkce Fishmanu se pomalu ale jistě stávají novým průmyslovým standardem v oblasti aktivních snímačů určených nejen pro metal a příbuzné žánry. Firma se nyní rozhodla tuto edici nejen rozšířit o verze Fluence Open Core Modern s otevřenými cívkami (magnety Alnico V nebo Ceramic VIII) a kolejnicovými nástavci, ale napříč celou řadou vybavila pasivní i aktivní humbuckery třetím voicingovým režimem se zvukem single coilů. Podle vyjádření výrobce „přináší nový mod rychlý atak a transparentnost, jakou jste u humbuckerů ještě neslyšeli“. Hráčům je tak k dispozici širší paleta zvuků s možností využití brilantně znějících čistých rejstříků. Snímače jsou dodávány v šesti, sedmi, osmi a devítistrunných variantách.

Basové boxy Warwick Gnome Pro CAB 15/4 a 15/8

Do kolekce kabinetů Gnome přibyly kompaktní modely Pro CAB 15 s impedancí 4 nebo 8 ohmů, výkonem 300 W a jedním patnáctipalcovým custom wooferem doplněným výškovým piezo tweeterem s nastavitelnou hlasitostí. Box má stejně jako ostatní zástupci této edice odlehčenou konstrukci, dvojici hlavních madel zapuštěných do rohů skříně a bassreflex umístěný na horní straně šasi, který zároveň slouží jako další madlo. Boxy opatřené kovovou ochrannou mříží mají vstupní / výstupní konektory typu Speakon, frekvenční odezva je dána rozmezím 55 Hz až 19 kHz. Gnome Pro CAB 15/4 a 15/8, poskytující transparentní a jasně definovaný zvuk s možností plynulého mixu výšek, jsou dostupné za cca 430 eur. Rozměry: 500 x 500 x 430 mm, hmotnost: 19,5 kg.

Warwick Gnome Pro CAB 15

Dřevěné ráfky SIGU v sedmi velikostech

Lotyšská firma známá kvalitními dřevěnými obručemi pro snare bubny začala nabízet také ráfky pro tomy, a to ve velikostech 8, 10, 12, 13, 14, 16 a 18 palců. Všechny modely SIGU nejsou na rozdíl od většiny konkurence lepeny z vrstev, ale frézovány z několika kusů masivu a na výběr jsou verze Standard či Resonant z evropského dubu, javoru, jasanu nebo černého jasanu. Dub je vhodný zejména pro razantní hru s objemným atakem, zatímco javor a jasan, zvýrazňující jemné nuance tónu, mohou být ideální volbou pro standardní styl hry. Dřevěné ráfky s pěti až deseti otvory se od kovových obručí odlišují pregnantnější odezvou na úder paličky a buben zároveň poskytuje měkčí projekci s hřejivým témbrem. Zvuk obou typů ráfků dokumentuje přiložené video.

USB kontrolery Native Instruments Komplete Kontrol S MK3

Třetí generace řady Komplete Kontrol z produkce německých NI nabízí pokročilé klávesové MIDI kontrolery dostupné ve třech velikostech. Modely bodují intuitivním propojením s nástroji, efekty či DAW, a přehlednou navigací díky velkému barevnému displeji s vysokým rozlišením. Vybírat lze z verzí S49 / S61 s odpovídajícím počtem polovyvážených kláves, vyvinutých společně s firmou Fatar, nebo varianty S88 s kvalitní kladívkovou mechanikou. Integrován je polyfonní aftertouch, inovovaný standard NKS, režimy Performance a Edit, podsvícený páskový ovladač, masivní kovová kolečka pitch / modulation, dva USB-C porty, DIN MIDI In/Out a vstupy pro čtyři pedály. Součástí dodávky je softwarový paket Komplete 14 Select, iZotope Elements Suite, Ableton Live Lite, Guitar Rig 7 LE atd.

Tagy Fender EVH blackstar boss Tone King Fishman warwick SIGU Native Instruments

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY