Přejít k hlavnímu obsahu
Milan Jahodář - Út, 20.02.2018 - 12:00

Obuli jsme se do youtuberů

Taky se vám zdá, že dělat hudbu tzv. na vážno a s nějakým hodnotovým přesahem je dneska něco, po čem mezi posluchači není vůbec žádná poptávka? Že masy posluchačů vyznávají jiné hodnoty, než jste se rozhodli složitě a nesrozumitelně prezentovat ve svých uměleckých dílech? Je to klišé, ale doba je rychlá, na hluboké myšlenky není čas. Proto jsme se s Vesperem rozhodli pro youtuberský experiment a napjatě očekáváme jeho výsledek.

Hlavně mezi mladými posluchači dnes letí všechno, co je uřvané, barevné, veselé, pokud možno bezduché a instantní. Písnička nebo video na jedno použití. Je to trend prapodivného světa Youtube. Tenhle svět si žije svým vlastním, trochu nepochopitelným, životem. Je to blázinec a tak jsme si z toho našeho nového klipu trochu blázinec udělali taky.

Nemáme s novým klipem žádné vysoké umělecké ambice, jde o zábavu, o nadsázku, o parodii a v neposlední řadě o malý sociální experiment. Dokážeme zaujmout s bezduchou hopsačkou a barevným triviálním videem bez příběhu více než s naší vážně míněnou tvorbou?

Tento článek vzniká dva dny po zveřejnění dílka a je tedy zřejmě ještě brzo hodnotit, ale už teď víme, že tenhle náš počin se zatím stal jednoznačně nejkomentovanějším videem mezi našimi klipy. A že jsme se snažili, aby vše působilo dostatečně ulítle. Video jsme vydali 16. února na smyšlené výročí „mezinárodního dne youtuberingu“ a doplnili jsme ho o japonské karaoke titulky. Jako kostýmy jsme zvolili převleky za známé i méně známé postavy youtuberingu. Celou koláž jsme doplnili popkulturními odkazy, na něž by měla reagovat převážně hráčská komunita. Každou další sekundou je jasné, že tady jde o hudbu pouze jako o podkres k barevnému šílenství, jež se odehrává na obrazovce.

Jsme zvědaví, co na to youtube komunita. Je možné, že to jednoduše odzívá, protože to na poměry Youtube vlastně vůbec není crazy. Ještě máme určité vnitřní hranice, za které bychom (zatím) nešli. Například explicitní vulgarity, nebo nechutnosti plné krve a zvratků. Tak daleko ještě nejsme. Každopádně za každou reakci jsme rádi a zatím převažují ty pochvalné. Což je vlastně už teď dost s podivem, vezmeme-li v potaz náš tvůrčí záměr.

Tagy komunita Vesper

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Basová kytara a zpěv v první české hard-popové kapele Vesper.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY