Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 8/24: komba Gibson, Boss VE-22, série Vox amPlug3 a groovebox Yamaha SEQTRAK

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Ibanez zařadil do edice Premium dva nové superstraty, Vox představil třetí generaci sluchátkových aparátů amPlug, Yamaha se může pochlubit kompaktním grooveboxem SEQTRAK, Epiphone uvedl na trh signovaný Thunderbird basisty kapely Pantera a Gibson ve spolupráci s Mesa Boogie nabízí  inovovaná vintage komba Falcon. Doporučit můžeme i analogový synth Stylophone, flexibilní fuzz od butikové značky Beetronics nebo vokální multiefekt Boss VE-22.

Signovaný PRS Mark Tremonti 2024

Singlecuty PRS Mark Tremonti, navržené pro kytaristu kapely Alter Bridge, patří dlouhodobě k páteřním nástrojům marylandské firmy, o čemž svědčí i fakt, že výrobce se téměř každý rok snaží přicházet s alespoň dílčími úpravami či vylepšením těchto modelů. Letošní edice Tremonti v osmi transparentních odstínech dostala exkluzivní javorovou horní desku v kvalitě „Top 10“, která je u firmy vyhrazena pro výběrový severoamerický javor s jasně a detailně figurovanou kresbou po celé ploše. Kytary jsou nabízeny s pevnou kobylkou stoptail nebo s vibratem Gen III, uloženém ve vyfrézované kapse Trem-Up Route.

Na přiloženém videu Mark Tremonti vypráví o původním vývoji svého signature modelu, jeho prvním setkání s Paulem Reedem Smithem, proč budou vždy existovat kytary s vibratem i hardtail kobylkou a proč se na jeho podpisovém PRS změnilo napříč více než 20 lety jen velmi málo.

Ibanez Premium RGT1221PB-SWL a RGT1270PB-CTF

Dva letošní přírůstky do série Premium RGT sdílejí průchozí krk s profilem Wizard III ze 7 vrstev javoru a ořechu, korpusová křídla z americké lípy potažená topolovým topem, ebenový hmatník s obdélníkovými značkami kombinujícími akrylát a abalon, 24 jumbo pražců z nerezové oceli, standardní menzuru 25.5" a ladicí strojky Gotoh. Verze RGT1221PB-SWL v laku Stained Wine Red Low Gloss je vybavena hardtail kobylkou Mono-rail a humbuckery DiMarzio Air Norton / Tone Zone. Model RGT1270PB-CTF v úpravě Cosmic Blue Starburst Flat přidává střední singl DiMarzio True Velvet a k dispozici je uzamykatelné vibrato Ibanez Edge. Nástroje jsou dodávány s gig bagem a servisními klíči.

Butikový Beetronics Abelha Tropical Fuzz

Exkluzivně působící pedál z produkce kalifornské butikové značky, jehož název (Abelha = portugalsky „včela“) se parciálně propsal i do výsledného zvukového charakteru tohoto vintage fuzzu, nabízejícího tři zvukové mody: Polen – sound klasického germaniovém fuzzu s částečně vybitou baterií, Nectar – kulatý, mohutně znějící fuzz, a Honey – flexibilní rejstřík s uzavřenějším gainem. Ovladače Buzz a Loud upravují míru zkreslení a hlasitost efektu, zatímco potenciometry HI a LO umožňují poměrně detailní tvarování tónu. Při krátkém sešlápnutí funguje footswitch jako standardní bypass, při dvojím stisku je aktivována funkce high-pass filtru přinášející další zvukový režim s psychedelickým témbrem.

Kapesní kytarové a basové aparáty Vox amPlug3

Vox představil třetí generaci miniaturních sluchátkových zesilovačů amPlug, které byly kompletně přepracovány a jsou dostupné v 7 verzích: amPlug3 AC30, UK Drive, US Silver, Boutique, High Gain, Bass a Modern Bass, pokrývajících široké spektrum počínaje klasickým soundem komb Vox, přes čistý zvuk aparátů Fender, tradiční charakter modelů Marshall až po masivní zkreslení moderních zesilovačů, takže na své si přijdou kytaristé i basisté věnující se různým stylům. Každá verze má dva kanály, je vybavena až čtyřmi efekty (tremolo, chorus, reverb, delay, kompresor – podle typu amPlugu) a také rytmickou sekcí. Novinkou je i minijackový vstup Aux In, sloužící pro připojení externího audio zdroje nebo pro nahrávání.

Gibson se vrací na scénu s komby Falcon 5 a Falcon 20

Dvojice celolampových komb ve vintage stylu 60. let s butikovou kvalitou provedení jsou výsledkem spolupráce Gibsonu a jeho dceřiné značky Mesa Boogie. Oba aparáty navazují na historické modely nashvillské firmy a v kompaktním balení nabízejí americký charakter zvuku od čistých po lehce zkreslené rejstříky s citlivou dynamickou odezvou a harmonicky bohatým tónem. Integrován je attenuator snižující výkon (Falcon 5 – 7/3 W, 3x12AX7, 1x6V6, Class A, Falcon 20 – 12/5/1 W, 4x12AX7, 2x6V6, Multi-Watt), deseti či 12palcový reproduktor Jensen Blackbird 40 Alnico, lampový reverb, vstupy Normal / Low, potenciometry hlasitosti, reverbu a inteligentní tónové clony. Verze Falcon 20 přidává tremolo s ovladači Depth + Freq a vstup pro footswitch aktivující reverb a tremolo.

Epiphone Rex Brown Thunderbird: model basisty kapely Pantera

Po dvou letech od premiéry basy Gibson Thunderbird Rex Brown, navržené pro basistu metalové ikony Pantera, uvedl dceřiný Epiphone finančně vstřícnější alternativu tohoto modelu. Čtyřstrunná verze v klasickém laku Ebony nabízí průchozí krk lepený z 9 vrstev mahagonu a ořechu, mahagonové dřevo bylo použito i pro stavbu korpusových křídel a pro hmatník s dvacítkou pražců medium jumbo a mosazným nultým pražcem byl vybrán indický laurel. Kvalitní hardware ve zlatém chromu sestává ze stylových odlehčených strojků a masivní top-load kobylky Babicz FCH umožňující rychlou výměnu strun. Dva firemní pasivní snímače ProBucker 760 Bass doplňuje společná tónová clona a samostatné hlasitosti, potenciometry jsou od renomované značky CTS. Cena včetně pevného pouzdra: cca 1500 eur.

Studiové monitory PreSonus Eris Pro 4

Nejnovější člen a zároveň i nejmenší rodiny referenčních monitorů PreSonus Eris řady Pro využívá koaxiální konstrukci s jedním bodovým zdrojem pro čistou a přesnou reprodukci zvuku. Tato koncepce zajišťuje přesné vyrovnání fáze mezi komponenty a poskytuje široký „sweet spot“, detailní stereofonní zobrazení a symetrický rozptylový vzor, což společně představuje výhody pro poslech v různých prostorách. Eris Pro 4 s nadstandardní dynamikou je vybaven jednopalcovým výškovým tweeterem s hedvábnou kupolí a 4,5palcovým wooferem z tkaného kompozitu, nabízejícím hutné a čisté basy s dostatkem razance. Zvuk monitoru o výkonu 80 W lze doladit pomocí parametrů Acoustic Tuning (výšky, středy, Low-Cut, Acoustic Space), instalován je čelní bassreflex a trojice vystupů (XLR, TRS, RCA).

Kompaktní groovebox Yamaha SEQTRAK

Rozměrově nenáročná stanice, která se pravděpodobně stane konkurencí pro obdobné, dnes populární modely z produkce značky Teenage Engineering, kombinuje sekce bicího automatu, syntezátoru, sampleru, sekvenceru a efektové jednotky. Bicí automat založený na samplech disponuje 7 sloty navázanými na knihovnu s více než dvěma tisícovkami presetů (aplikace SEQTRAK). Sampler zvládá nahrávat interně i z externího zdroje v kvalitě 16 bit/44,1 kHz, syntézu podporují generátory FM a AWM2 (polyfonie 8 / 128 hlasů), 128krokový sekvencer pracuje v různých režimech (mono, stereo, chromatika, akordy), nechybí arpeggiator a spousta efektů (delaye, revrby, modulace, EQ, master efekty apod.). SEQTRAK dostal také vestavěný mikrofon a reproduktor, integrován je Bluetooth modul, USB-C port, MIDI, sluchátkový konektor atd.

Multiefekt Boss VE-22 Vocal Performer

Nová vlajková loď vokálních procesorů Boss poskytuje celou řadu funkcí, které slouží k úpravám pěveckých partů, při jejichž intuitivní editaci uživatel neztrácí potřebnou kreativitu. Multiefekt lze využít jak při cvičení, tak i na pódiu, ve studiu nebo pro online streamování, kdy VE-22 nabídne množství různých aplikací, počínaje decentním doladěním zpívaného tónu až po dramatické efekty výrazně měnící hlas. K tomu slouží trojice základních sekcí Harmony, Effect a Echo, které zpřístupňují pokročilý harmonizer s funkcí automatického dolaďování a doublingu nebo efekty zahrnující např. kompresor, EQ, distortion, reverb, delay či speciální rejstříky Lo-Fi, Radio, Ring Mod atd. Pomocí tří kulatých footswitchů je možno ovládat looper, nechybí fantomové napájení, USB-C, mikrofonní XLR vstup, stejně řešené stereo výstupy a další konektivita.

Modulární analogový synth Stylophone CPM DS-2

Tzv. dronový syntezátor firmy Dubreq nabízí 2 oscilátory 3340, 2 suboscilátory a stejný počet filtrů typu 3320, to vše v plně analogovém formátu. K dispozici je masivní sekce LFO se 14 tvary vln, sedmi volbami směrování signálu a pěti attenuvertery hloubky. Využít lze celkem 12 modulárních patchovacích bodů a efektovou sekci obsahující 8 vintage reverbových algoritmů (AL3201), vintage delay (PT2399) s modulačním obvodem a mixer vybavený aux vstupem pro externí zvuky. Integrován je zesilovač s reproduktorem, dva stereofonní výstupy a šachta pro 6 tužkových AA baterií. CPM DS-2 je možno používat samostatně i v modulárním systému Eurorack. Cena: cca 240 eur.

Tagy PRS Ibanez Beetronics vox Gibson epiphone Presonus Yamaha boss Dubreq Ltd.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY