Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 49/23: limitka PRS, ride Zultan F5, pad Korg a basa od Anka Custom

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Epiphone zahájil distribuci signatury LP Custom „Blues Power“ kytaristy J. J. Nicholse, na příznivce značky PRS čeká limitovaná série kytar „Dead Spec“ Silver Sky, Seymour Duncan rozšiřuje nabídku svých power ampů o stereofonní verzi 2x 100 W a pro basisty jsou připraveny butikové modely Anka Custom Noumeno DX, bezpražcový MG Bass nebo speciální designová kolekce boxů a hlav firmy Aguilar. Přesné naladění by měl zajistit tuner Snark Titanium, pohodlnou hru slibují asymetrická trsátka Fender, značka Zultan posílila činelovou řadu F5 o model 18“ Mega Bell Ride a univerzální řešení nejen pro bubeníky představuje pad sampler Korg.

Limitovaná série PRS „Dead Spec“ Silver Sky

Další signovaný model Johna Mayera je inspirován modifikovaným Stratocasterem „Alligator“ Jerryho Garcii, bývalého kytaristy kapely Grateful Dead, v jejímž odkazu pokračuje formace Dead & Company v čele s Mayerem. Právě koncerty s D&C přiměly Mayera, aby oslovil firmu PRS, která jeho model Silver Sky upravila a nabízí ho ve formě limitované série „Dead Spec“, čítající tisíc kusů. Hlavními rysy speciálu s lehkým tělem z bahenního jasanu v saténovém nitro laku Moc Sand jsou vedle bronzového nultého pražce a přidaného srážeče strun také hardtail kobylka v podobě pevně přišroubovaného vibrata PRS Gen III s bronzovým sustain blokem, uzamykatelné strojky a především předzesilovač Alembic Blaster, uložený pod jackovou destičkou, do které je zabudován i páčkový přepínač a nechybí otvor pro nastavení interního trimru hlasitosti.

Epiphone Jared James Nichols „Blues Power“ Les Paul Custom APB

V pořadí třetí Nicholsův signovaný model od Epiphone má klasický styling Les Paulu Custom s povrchovou úpravou Aged Pelham Blue. Kytara dostala kobylkový snímač Seymour Duncan Silencer JJN P90B s konstrukcí eliminující brum typický pro single coily. Struny kotví v jednoduchém struníku Lightning Bar opatřeném kompenzovanými sedly a ladění zajišťují spolehlivé uzamykatelné mechaniky Grover Locking Rotomatic. Hardware v broušeném niklu doplňuje dvojice kvalitních potenciometrů firmy CTS s krytkami typu Top Hat, krk s kulatějším profilem 50s nese ebenový hmatník osazený 22 pražci medium jumbo a ořechem Graph Tech NuBone. Součástí je pouzdro EpiLite.

Bezchybné ladění s tunerem Snark ST-8 Titanium

Oblíbená klipová ladička ST-8 má vylepšeného nástupce v podobě varianty Titanium, která je po obvodu vybavena kruhovým „zvukovým štítem“ z kombinace pryže a titanu. Důvod? Hlasitý zvuk okolních nástrojů (zkušebna, pódium apod.) může narušit přesnost ladění a zmíněný štít by měl zajistit, že tuner bude přehrávaný tón analyzovat bez rušivých vnějších frekvencí, protože jednou z vlastností titanu je schopnost blokovat vibrace. ST-8 Titanium má dobíjitelnou (USB) baterii, kalibraci výšky referenčního tónu, velmi rychlou odezvu a zvládá i detekci not u podladěných či šesti/sedmistrunných baskytar, kde nízké frekvence mohou být pro méně citlivé ladičky problematické. Přiložené video demonstruje standardní verze Snark ST-2 a ST-8.

Koncový zesilovač Seymour Duncan PowerStage 100 Stereo

Řada kompaktních koncových Class-D stupňů z edice PowerStage se rozrostla o stereofonní verzi poskytující výkon 2 x 100 W při impedanci 4 ohmů. Instalovány jsou dva vstupy stejný počet jackových výstupů a také symetrické XLR konektory navázané na vypínatelný obvod TCC (True Cab Circuitry) s emulací kytarového boxu. K dispozici je pětipásmový ekvalizer s možností jeho vypnutí ze signálové cesty a clippingové informační diody hlídající výsledné zkreslení. PS100 Stereo představuje ideální řešení pro čisté a transparentní zesílení zvuku klasických preampů, pedálů i moderních modelingových jednotek. Oficiální cena: cca 600 dolarů.

Offsetová trsátka Fender Medium

„Nejvšestrannější trsátko všech dob“ – tak označuje Fender novou edici Offset Picks s neobvykle nesouměrným tvarem, lehkou prohlubní na straně určené pro palec ruky a vyraženým logem značky na opačné straně, což by mělo dohromady sloužit k pohodlnému a jistému úchopu trsátka. Daná série je vyrobena z odolného polykarbonátu o síle 0,83 mm a je dodávána  v setech po 6 kusech. Oficiální cena sady v klasickém černém provedení nebo ve verzi Multi-Color se na americkém trhu pohybuje pod hranicí 9 dolarů.

Netradiční bezpražec Infinity Ghost od MG Bass

MG Bass, respektive kytarář Mauricio Costa, začal nabízet minimalisticky pojatý bezpražcový model baskytary s jasanovými korpusovými křídly, průchozím krkem lepeným ze tří kusů dřeva wenge a „nekonečným“ hmatníkem z exotického ziricotu, sahajícím od nultého pražce až po kobylku, takže hráč má k dispozici i široké spektrum velmi vysokých tónů, které u klasicky konstruovaných nástrojů nejsou dostupné. Struny kotví skrz tělo a přes kobylku se samostatnými segmenty, piezo snímačem a roztečemi 17 mm míří do mechanik Gotoh GB707. Basa je vybavena aktivním preampem Bartolini, objednat lze varianty s menzurou o délkách 34, 30, 32, 33,25 a 35 palců. Přiložené video demonstruje nabídku MG Bass prezentovanou na veletrhu NAMM 2020.

MG Bass Infinity Ghost

Pětistrunný butik Anka Custom Noumeno DX

Nástroj, stavěný ručně v dílnách v texaském Houstonu, představuje dokonalé spojením stylu a výkonu, eliminuje tradiční nedokonalosti sériově vyráběných modelů a svými vlastnostmi by měl uspokojit i velmi náročné hráče. Standardem je tělo z výběrového bahenního jasanu, top z obláčkového ořechu, laminovaný krk z javoru a purpleheartu vyztužený karbonem, dvouoktávový hmatník s ocelovými pražci medium jumbo Jescar, dva dvoucívkové snímače Ulyate a aktivní elektronika Trickfish IPA. Hardware tvoří kobylka Hisphot A s roztečemi strun 18 mm a odlehčené strojky UltraLite od stejného výrobce. Oficiální cena ještě nebyla stanovena.

Anka Custom Noumeno DX

Speciální designová edice zesilovačů a boxů Aguilar

Americký výrobce se letos opět rozhodl spojit vyhledávaný zvuk svých basových aparátů s méně tradičním designem a představil limitovanou edici zesilovačů Tone Hammer / AG a kabinetů řady SL, tvořenou modely SL112, SL210, SL115 a SL410x. Boxy jsou nyní k dispozici v tolexu s povrchovými úpravami Winter White, Tuxedo Black, Blue Bronco či Racing Green. U zesilovačů Tone Hammer 500 / 700 W byly zvoleny identické barvy s výjimkou odstínu Tuxedo Black, který nahradil lak Glory Gold. Hlavu Aguilar AG700 lze pořídit v provedení Blue Bronco nebo v exkluzivní barvě Firehouse Red. Přiložené video demonstruje předchozí custom sérii v pastelové úpravě Poseidon Green.

Aguilar Special Serie 2023

Ručně tepaný Zultan 18“ F5 Mega Bell Ride

Činelová kolekce F5 s povrchem ve vysokém lesku je nejtěžší a zároveň zvukově nejjasnější řadou firmy Zultan, do které nyní přibyl osmnáctipalcový ride vyznačující se čitelným, kompaktním projevem s výraznou odezvou a nadstandardní definicí úderu. Obdobně jako ostatní činely z této série je 18“ F5 Mega Bell Ride ručně tepán z bronzové slitiny B20 a pro tvarování bylo použito větší kladivo, což společně se způsobem soustružení a velkým zvonem přispělo k asertivní projekci, plnému tónu a skvělé dynamice. Díky daným vlastnostem představuje edice F5 ideální volbu především pro bubeníky razantnějších žánrů, kteří se musí prosadit proti hlasitým kytarám a preferují silovější styl hry. Oficiální evropská cena ridu byla nastavena na cca 190 eur.

Pad sampler Korg Kaoss Replay

Univerzální řešení pro hudebníky, interprety a producenty, které vychází z populárního modelu Kaoss Pad. Novinka vybavená 16 rychlostně citlivými pady, pětipalcovým OLED displejem a dvojicí volně přiřaditelných faderů pro plynulý přechod mezi samply a skladbami nabízí pohlcující možnosti samplování, obsáhlou efektovou sekci, intuitivní ovládání pro DJ a širokou konektivitu včetně slotu pro micro SD karty (až 32 GB), DIN zdířek MIDI In/Out, portu USB MIDI, RCA konektorů, USB karty 2x2 nebo mikrofonního vstupu. Díky pečlivě navržené koncepci umožňuje Kaoss Replay snadné vytváření zvuků bez složitých sestav a zdlouhavého nastavování parametrů. V ceně cca 1100 eur je zahrnuta SD karta 8 GB.

Tagy Nový gear epiphone Snark Tuners Seymour Duncan Fender MG Bass Anka Custom Guitars Aguilar Zultan korg PRS

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY