Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v listopadu 2022 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Gibson Kirk Hammett Greeny Les Paul  – od 12. listopadu lze objednat u Gibsonu repliku slavného nástroje 1959 Les Paul Standard, který před Hammettem vlastnil Peter Green a poté Gary Moore. O detailní relic úpravu se postarala divize Murphy Lab a na trhu se objeví pouhých 50 kousků. Ke stavbě byl použit výběrový lehký mahagon, top z plamínkového javoru, hmatník z brazilského palisandru a zvuk přenášejí custom snímače. Sběratelská, ručně vyráběná edice je dodávána společně se stylovým pouzdrem, certifikací, popruhem, trsátky a dalšími doplňky, včetně možnosti setkání s kytaristou Metalliky a návštěvou nashvillské centrály Gibsonu. Cena: 50000 dolarů.

Fender Aerodyne Special Series – modely Stratocaster, Telecaster a Stratocaster HSS z japonské edice Aerodyne Special představují modernizovanou klasiku, což se otisklo především na absenci pickguardu, lakovaných hlavicích, plošším radiusu (12 palců) hmatníku z javoru nebo palisandru osazeném 22 pražci medium jumbo, špičkovém vibratu či pevné kobylce Babicz FCH, uzamykatelných ladicích strojcích Deluxe, single coilech Aerodyne Special a v případě Stratu HSS také stejnojmenném kobylkovém humbuckeru. Korpusy z lípy jsou kombinovány s javorovými krky s profilem Modern C. Ceny: Strat a Tele cca 1300 dolarů, Strat HSS cca 1330 dolarů včetně gig bagu.

Gibson Faded SG Standard 61 Maestro a Les Pauly Standard 50s / 60s – tři nové modely ze série Faded, stříkané tenkou vrstvou saténového nitro laku. Společná je samozřejmě celomahagonová konstrukce vycházející z originálních předloh raných edicí. SG Standard 61 Maestro s vibratem Vibrola využívá dva humbuckery Burstbucker 61 T / R. LP Standard 50s má komorovaný korpus, top z plamínkového javoru, silnější profil krku a dva PAF snímače Classic 57. Identické humbuckery najdeme také u verze LP Standard 60s s plným korpusem a krkem se subtilnějším profilem Slim Taper. Ceny: SG (Vintage Cherry) cca 2200 eur, LP 50s (Vintage Honey Burst) a 60s (Vintage Cherry Sunburst) shodně cca 2500 eur.

Efekty

KHDK SHRED by Bernth Brodtrager – „Díky SHREDu moje kytarové party, sóla i zkreslené high-gainové riffy, v mixu skutečně vyniknou,“ říká o svém novém multifunkčním drivu rakouský kytarista Bernth Brodtrager. Pedál má podobně jako řada jiných overdrivů klasické ovladače Volume, Tone, Drive, ale hlavní devizou tohoto modelu je originální obvod napojený na páčkový spínač mid-boost, naladěný na pečlivě vybranou dvojici pracovních pásem, navázaných na tónovou clonu. Díky tomu SHRED v kombinaci se zkresleným kanálem aparátu poskytuje dostatečnou údernost a agresivitu, ovšem na rozdíl od obdobně koncipovaných boostů stále zachovává čistotu a přehlednost tónu. Cena: cca 300 eur.

Série Victory V1 – pět zkreslovacích pedálů, postavených na preampových obvodech oblíbených zesilovačů anglického výrobce, dostalo stejné názvy jako dané aparáty – tedy Copper, Duchess, Jack, Kraken a Sheriff. V závislosti na typu efektu jsou k dispozici zvuky počínaje lehkým boostem až po high-gainou pilu a vše mezi tím. Identické jsou u všech modelů rozměry, hmotnost, napájení (9V DC) i ovládání sestávající z třípásmových korekcí, gainu a hlasitosti. Cena: shodně cca 250 eur.

Boss DS-1W – další přírůstek do prémiové edice Waza Craft, vyráběné v japonské centrále značky, vychází z první série distortionu DS-1, který firma Boss uvedla na trh už v roce 1978. Kromě původního zkreslovacího obvodu ovládaného potenciometry Level, Tone, Dist, zde najdeme dvoupolohový páčkový spínač Standard / Custom, umožňující využít také nový režim přinášející masivnější tón s výraznějšími středy a citlivější dynamickou odezvou. Efekt s větší hlasitostní rezervou je osazen kvalitním bufferem. Cena: cca 4000 Kč.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Laney LA-Studio – celolampový zesilovač vycházející z vintage aparátu Supergroup (1967) je určen především k nahrávání, čemuž odpovídá i výkon 3 W přepínatelný na hodnotu 0.1 W. Kromě plnokrevného zvuku dosahovaného pomocí elektronek 3 x ECC83 a 1 x 12BH7 nabízí nová hlava také DSP modul Two Notes Torpedo pro emulaci různých boxů (8 x tovární DynIR / 2 x samply Laney + další vzorky po registraci) a načítání vlastních impulsů. Využít lze 4 vstupy, čtyřpásmové korekce a gain, port USB, DIN konektory MIDI In/Out-Thru, XLR výstup, sluchátkovou stereo zdířku a 2 repro výstupy s impedancemi 8/16 ohmů. Cena: cca 850 liber.

Blackstar Dept. 10 Amped 1 – pedalboardový zesilovač o rozměrech 200 x 81 x 149 mm a váze 1.28 kg disponuje max. výkonem 100 W (přepínání na 20/1 W) při impedancích 8/16 ohmů a je vhodný jak pro klasické pedály tak i pro modelingové procesory. Integrován je reverb, tři vocingové mody, programovatelné presety a šest volitelných režimů emulujících odezvu koncové jednotky osazené různými typy elektronek. Aparát nabízí USB audio (4 kanály), výstup XLR CabRig, MIDI, efektovou smyčku a dvojici napájecích výstupů 9V/500 mA. Cena: cca 13300 Kč.

Fender Tone Master Princeton Reverb –  17. listopadu spustí Fender oficiální celosvětovou distribuci nového komba z edice Tone Master, která formou proprietárního DSP modelingu úspěšně reprodukuje zvuk klasických lampových aparátů značky. Maximální výkon 50 W / 8 ohmů, simulující 12 lampových wattů, je přepínatelný v 5 krocích až na hodnotu 0.3 W, kromě tremola a reverbu je integrován linkový XLR výstup s trojicí IR impulsů boxů, hlasitostí a odpojitelným uzemněním. Použit byl reproduktor Jensen C10R a stavová dioda mění barvy podle režimu (operation, warmup, mute/silent). Hmotnost jednokanálového aparátu snižuje šasi z borovice. Cena: cca 25000 Kč včetně měkkého potahu a dvoutlačítkového footswitche.

Mesa Boogie Open Back Series – kompaktní kabinety z nové edice mají kromě verze Thiele otevřenou konstrukci z kvalitní březové překližky potažené černým vinylem, jsou osazeny reproduktory Celestion, vstupním a výstupním jackem (paralelně) a dodávány společně s měkkým obalem. Sérii tvoří osm modelů: 1x10 14, 1x10 16, 2x10 19, 2x10 23, 1x12 23, 1x12 Thiele 19, 2x12 a 4x10. Čísla uvedená za počtem a průměrem reproduktorů značí šířku boxu v palcích. Ceny startují na cca 450 dolarech za varianty 1x10 a končí částkou 800 dolarů za box 4x10.

Doplňky, software atd.

Boss CB-EG01 a CB-AG10 – dvojice nových pouzder pro elektrickou (CB-EG01) a akustickou (CB-AG10) kytaru, kombinujících vlastnosti gig bagu a pevného pouzdra. Oba modely jsou vyrobeny z voděodolného, mechanicky pevného polyesteru se silným polstrováním a interiér je potažen sametem. K plusům patří nízkoprofilový design, nastavitelná opěrka krku, masivní zipy, odlehčená konstrukce, pohodlné popruhy i madlo nebo velká kapsa pro příslušenství. Vnitřní rozměry, hmotnost a oficiální ceny: CB-EG01 – 1021 x 333 x 60 mm, 1.3 kg, polstrování 15 mm, cca 1500 Kč; CB-AG10 – 1064 x 419 x 128 mm, 2 kg, polstrování 25 mm, cca 2500 Kč.

ReStrap – nástrojový popruh, vybavený místo tradiční distanční spony nebo provlékacího systému malým navíjecím mechanismem ukrytým v plastovém tubusu, který je samozřejmě nedílnou součástí pásu. Konstrukce využívající pružinovou cívku s aretací funguje podobně jako bezpečnostní pásy v autě a umožňuje rychlé nastavení požadované délky. Součástí jsou i jednoduché, ale účelné popruhové zámky. Cena: cca 60 eur (Kickstarter), dostupnost: březen 2023.

Positive Grid OMNYSS – plugin, obsahující tři virtuální kytarové zesilovače s IR boxy plus mikrofony a šest efektů, je postaven na novém DSP enginu, může fungovat v režimu standalone a slibuje nadstandardní zvukovou flexibilitu. Každý z aparátů je spárován s vlastním efektem na bázi synthu, vytvářejícím další vrstvy. Typy zesilovačů: Etheria + Orchestral Pad + Custom Modern 4x12 Open-back, Aggralith + Synth Lead + Custom Boutique Angled 4x12, Viscerus  + Octaver + Custom Boutique Closed-back 4x12. Efekty: ZGate, Cypher Drive, Cerberus, Dark Matter, Nebula, Space Piercer. Ceny: PC/Mac 99 dolarů, iOS 19.99 dolarů.

Tagy gear alert Gibson Fender boss Victory KHDK Laney blackstar mesa boogie ReStrap Positive Grid

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY