Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v dubnu 2023 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Wylde Audio IronWorks Barbarian – signatura kytaristy Zakka Wyldea je pro jeho brand Wylde Audio vyráběna v dílnách firmy Schecter a tvarově vychází z Gibsonu SG, ovšem s upravenými konturami a silnějším mahagonovým korpusem, který doplňuje velký kovový, bohatě zdobený pickguard evokující nástroje americké butikové značky Zemaitis. Krk s profilem Zakk-C je lepen ze tří kusů javoru, ebenový hmatník nese 22 jumbo pražců, hardware v saténovém chromu tvoří struník T1ZS, kobylka TonePros T3BP TOM a strojky Grover Rotomatic. Instalována je dvojice aktivních humbuckerů EMG 81/85, samostatné hlasitosti, tónová clona a třípolohový switch. Barva: Black Burst, cena cca 1800 dolarů.

Fender Tyler Bryant Pinky Stratocaster – limitovaná relic edice z Custom Shopu inspirovaná Stratem z 60. let s několika modifikacemi. Tělo je vyrobeno ze dvou kusů výběrové olše, javorový krk s profilem '60s Oval-C je kombinován s palisandrovým hmatníkem osazeným 21 pražci Dunlop 6105, kostěným ořechem a pozičními body z micarty. Kromě krkového a středního single coilu CS H-W '60s Strat je instalován kobylkový humbucker Shawbucker a snímače i další elektronika jsou upevněny v jednovrstvém zlatě eloxovaném hliníkovém pickguardu s gravírovanou kresbou. Barva: Aged Shell Pink krytá nitro lakem, cena: cca 5750 dolarů včetně pevného pouzdra, certifikace a popruhu.

Epiphone Inspired by Gibson Custom Shop 1958 Korina Explorer a Flying V – nové modely ze speciální série nástrojů, na jejichž vývoji spolupracovala divize Murphy Lab mateřského Gibsonu. Stejně jako raritní originály z padesátých let nabízejí i tyto kytary konstrukci z koriny a dobové profily krků. Hmatník z laurelu nabízí 22 pražců medium jumbo a ořech ze směsi Graph Tech. Hardware tvoří firemní strojky Deluxe, kobylka ABR-1 a struník stopbar (Explorer) nebo ukotvení strun skrz tělo a šípovitou destičku (Flying V). Použity byly humbuckery Burstbucker 2 / 3, potenciometry CTS a kondenzátory Mallory. Barva Aged Natural s černým nebo bílým pickguardem, dostupné jsou pravo i levoruké verze. Cena: shodně cca 1300 eur včetně pevného pouzdra.

Efekty

DOD Overdrive Preamp 250 – už druhý návrat oblíbeného zkreslovacího pedálu, jehož devizou je hřejivý tón s poměrně širokým rozpětím gainu, sahajícím od lehkého boostu přes kultivovaný crunch až k saturovanějšímu drivu. Verze „2023“ sdílí s původním vintage originálem odpovídající kvalitu součástek a přidává modrou stavovou diodu. Přímočaré ovládání nabízí parametry Gain a Level, footswitch je zapojen v režimu true bypass a nově bylo použito šasi z lisovaného hliníku. Cena: cca 110 dolarů.

Jackson Audio New Wave – modulační pedál navržený ve spolupráci s kytaristou Markem Lettierim nabízí režimy chorusu, vibrata a rotary speakeru, rozdělené do modů 70’s, 80’s, Rack, Vibrato, Rotary, Harmonic a User. Signálová cesta je plně analogová, tvar LFO vlny (5 typů) má digitální ovládání, integrovány jsou potenciometry s parametry Mix, Tone, Depth, Speed, Delay a Shape zastávající zároveň funkce Phase/Ratio. Stereofonní efekt postavený na BBD čipech MN3007 nabízí footswitche Ramp a Bloom, tap tempo, MIDI, vstup pro exp. pedál a zapojení true bypass. Cena: cca 300 dolarů.

Crazy Tube Circuits Motherload – zkreslovací pedál kombinující zvuky na bázi fuzzu EHX Big Muff a známého distortionu ProCo RAT, přičemž oba analogové obvody jsou nezávislé. Sekce Big Muff s detailnější separací tónů a bohatými harmonickými složkami nabízí korekční ovladače Tone a Voice, okruh RAT je vybaven filtrací, hlasitostí a gainem, volbu mezi jednotlivými obvody obstarává malý páčkový přepínač a flexibilitu navyšuje tlačítko Link EQ, po jehož aktivaci je kompletní ekvalizace aktivní v obou obvodech. Tichý footswitch (relé – soft-click) je zapojen v režimu true bypass, napájení obstarává 9V DC adapter (35 mA). Cena: cca 225 eur.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Mesa Boogie Mark VII – tým pod vedením konstruktéra Randalla Smithe „přeskočil“ sérii VI, která existovala pouze ve formě prototypů, a představil novou edici Mark VII, sestávající ze dvou zesilovačů Mesa Mark VII Head, Mark VII Rackmount Head a komba Mark VII 1x12. Identicky vybavené celolampové tříkanálové aparáty jsou osazeny koncovým zesilovačem Simul Class s technologií Dyna-Watt (přepínatelný výkon 25, 45, 90 W) a umožňují výběr z celkem devíti zvukových režimů včetně modů Mark VII, Mark IIB, Mark IIC+ a Mark IV. Podle výrobce se jedná o nejuniverzálnější řadu, u níž byla mino jiné upravena efektová smyčka, nechybí MIDI nebo emulace CabClone s IR impulsy osmi boxů. Ceny: Head a Rackmount Head shodně cca 3500 dolarů, kombo vybavené 12“ reprem Celestion Custom 90 cca 3800 dolarů.

Port City Amps Grandville – limitovaná řada celolampových butikových aparátů, navržených ve spolupráci s kytaristou a youtuberem Rhettem Schullem, je inspirována vintage sériemi firmy Gibson z padesátých let. Zesilovač a kombo o výkonu 50 W, s jednokanálovým preampem a tremolem, využívají dvojici elektronek 6SJ7, stejný počet triod 6SL7, usměrňovač 5U4GB, dvě výběrové TAD lampy 6L6 a tranformátory včetně tlumivek značky Hammond. Kombo je osazeno tandemem 10” Jensen Jet Tornado / 12” WGS G12-CS a stejné reproduktory najdeme i v externím boxu Custom 2×10/12 Wave. Ceny: hlava cca 2550 dolarů, kombo cca 2950 dolarů, kabinet cca 880 dolarů.

3rd Power Dirty Sink 6VEL – ručně stavěný celolampový zesilovač a kombo se zvukem aparátů Marshall JTM 45 a Super Lead. Flexibilní koncová sekce je schopna pracovat s dvojicí lamp 6V6, EL34, 6L6, 5881 apod., což znamená, že max. výkon se pohybuje mezi cca 20 až 40 W. Kromě ovladače gainu, čtyřpásmových korekcí a hlasitosti zde najdeme i přepínač Cascade/Plexi zvyšující zkreslení, voicingový switch JTM/JMP a další spínač gainu. Nechybí ani čtyřpolohový rotační přepínač Preamp Bias pro výběr modů Cold 1/2 a Warm 1/2. Aparáty disponují také terminály pro nastavení předpětí výkonových elektronek, voličem impedance, efektovou smyčkou, potenciometrem Hybrid-Master a v případě komba reproduktorem WGS Retro-30 12”. Ceny: hlava cca 3200 dolarů, kombo 1x12 cca 3500 dolarů, včetně čtyřtlačítkového footswitche (Mute, Gain+, FX Loop, Solo Boost).

Doplňky, software atd.

Seymour Duncan Lari Basilio Signature – známá kalifornská značka navrhla pro kytaristku Lari Basilio snímačový set HSS kalibrovaný pro její telecasterovský model kytary Ibanez LB-1. Dva single coily nabízejí zvuky na bázi Telecasteru i Stratu, zatímco kobylkový humbucker s magnetem Alnico V a odporem 9.22 kOhm boduje transparentním projevem s posílenými středy a průrazným atakem. U obou singlů byly pro snímání strun EAD použity magnety Alnico V, vyšší struny u krkového modelu snímá magnet Alnico IV a u středního snímače byl pro danou pozici zvolen magnet Alnico II. Ceny jednotlivých snímačů v klasické chromované úpravě startují na cca 110 dolarech, set vyjde na cca 380 dolarů. Verze ve zlatém chromu nesou cenovky okolo 120 respektive 410 dolarů.

D’Addario Dexterity Bands – posilovač prstů hmatníkové ruky, použitelný s nástrojem i bez něj, je další pomůckou pro udržení kondice, rozvíjení obratnosti, zvýšení rychlosti pohybu nebo rozcvičení před vystoupením. Systém se skládá ze čtyř pryžových prstenců, které se navléknou na prsty, a gumové šňůry propojující jednotlivé kroužky a kladoucí potřebný odpor. Cvičítko je dostupné v jedné flexibilní velikosti za cenu pohybující se okolo 10 dolarů.

Fender Player Plus Strat / Tele Necks – samostatně prodávané javorové krky pro modely Stratocaster a Telecaster ze série Player Plus mají profil Modern-C a saténový uretanový lak. Hmatník z javoru nebo pau ferro se zakulacenými hranami dostal plošší radius 12 palců, nese 22 středně silných pražců medium jumbo a ořech s vyznačenými drážkami, který je připraven pro finální vypilování. Výrobu obstarává mexická pobočka značky v Ensenadě. Cena byla nastavena shodně okolo hranice 400 eur.

Tagy gear alert Fender Wylde Audio epiphone DOD Jackson Audio Crazy Tube Circuits mesa boogie Port City 3rd Power Seymour Duncan D’Addario

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY