Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v červenci 2022 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Charvel Jim Root Pro Mod SD1 HH FR – další signovaný model kytaristy kapely Slipknot se tentokrát nese v duchu klasických superstratů osazených uzamykatelným vibratem Floyd Rose 1500, dvojicí aktivních humbuckerů EMG Jim Root Daemonum a firemními uzamykatelnými strojky. Tělo z mahagonu je kombinováno s javorovým krkem, a palisandrový nebo javorový hmatník s proměnlivým radiusem nese 22 jumbo pražců. Barvy: Black, White. Cena včetně hybridního pouzdra Multi-Fit: 1470 eur.

Fender Telecaster a Jazzmaster American Acoustasonic All-Mahogany – další verze hybridních kytar nabízejících zvuky elektrických i akustických modelů kalifornské značky nyní dostaly místo smrkového topu horní ozvučnici z mahagonu, poskytující hřejivé basy, výraznější středy a příjemné výšky. Zůstala koncepce založená na jednotce Acoustic Engine i patentovaný konstrukční systém SIRS (Stringed Instrument Resonance System), stejně jako ovládání s potenciometrem Blend nebo kombinace magnetického singlu Noiseless, interního senzoru a piezo snímače. Barva: Natural nebo Bourbon Burst, ceny: Telecaster cca 1800 eur, Jazzmaster cca 1850 eur.

Mooer GTRS Professional 800 – luxusnější variace superstratů navazujících na loňskou edici Standard 800 opět využívají integrovaný systém GTRS fungující ve spojení s mobilní aplikací (iOS/Android), poskytující přístup ke 126 efektům, 40 patternům bicích automatů, 9 emulacím kytar, metronomům a také 80sekundovému looperu. Prémiové verze P800 ale oproti předchozí sérii dostaly olšové tělo, krk z praženého plamínkového javoru, uzamykatelné strojky, kvalitní vibrato Wilkinson VS 50 II a 22 pražců z nerezové oceli. Barvy: Tiffany Blue, Olympic White, Mint Green, Flamingo Pink, Fiesta Red, Dark Night. Cena: cca 550 eur včetně gig bagu.

Efekty

REVV Tilt Overdrive – signovaný pedál postavený podle preferencí nashvillského kytaristy Shawna Tubbse. Dvoukanálová koncepce rozdělená do sekcí Drive a Boost nabízí v prvním případě dvoupásmové korekce, hlasitost a gain, zatímco okruh boostu disponuje hlasitostí, parametrem Tilt EQ pro detailní nastavení basů a třípolohovým páčkovým přepínačem Half/Normal/Full ovlivňujícím křivku středů. Samozřejmostí jsou kvalitní komponenty, režim true bypass a tiché spínání pomocí relé. Přísun energie (proud cca 35 mA) obstarává adapter 9 – 12 V, cena se pohybuje okolo 270 dolarů.

Tsakalis AudioWorks MultiCab 4 – desktopový efekt kombinující vypínatelný JFET preamp s emulátorem kabinetů, mikrofonů a koncového zesilovače. K dispozici je osm typů boxů (Fender, Marshall, Vox, Mesa Boogie, Zilla) s možností výběru otevřené či uzavřené zadní ozvučnice, přirozený ambient, tři volby mikrofonu, virtuální power ampy (EL34/6L6) atd. Kromě intuitivního ovládání na hlavním panelu je připravena aplikace T.A.W. Editor (PC/Mac) zvládající s pomocí USB portu uložení osmi presetů. Instalován je vstupní gain pad, sluchátkový výstup, Aux In nebo linkový jackový i XLR Out. Cena: cca 300 eur.

Crazy Tube Circuits Super Conductor – booster sdružující čtyři různé analogové obvody s rozdílnou vstupní/výstupní impedancí, vnitřním napětím a tím pádem i hlasitostí, čímž dané sekce vytváří svůj vlastní zvukový charakter, takže si můžete zvolit režim vyhovující vaší sestavě a stylu hry. Kromě potenciometru celkové úrovně a tlačítek čtyř voicingových modů (9/18 V, OG/FAT) je krabička osazena rotačním přepínačem s následujícími režimy: RM – křemíkový treble booster, EP – JFET okruh inspirovaný preampem páskového vintage echa, MA – transparentní op-amp booster, MF – masivní boost založený na vstupním vysokoimpedančním okruhu mosfetového zesilovače z 90. let. Cena: cca 190 eur.

TC Electronic SCF Gold SE Chorus/Flanger – populární modulační pedál, jehož první série byla představena už v roce 1976, se letos dočkal inovované reissue edice, kterou nyní doplňuje limitovaná sběratelská kolekce SE (Special Edition) ve zlatém laku. Luxusně působící model o rozměrech 94 x 127 x 48 mm je stejně jako předchozí varianta napájen výhradně 9V adapterem. Cena se pohybuje okolo 150 eur, což je téměř identická částka jako v případě standardního provedení.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Soldano SLO Mini Head – kompaktní tranzistorový zesilovač s kanály Crunch a Lead, jejichž charakter je blízký zvuku ikonického celolampového aparátu Soldano SLO 100 z konce osmdesátých let. Provedení Mini disponuje gainem, masterem, třípásmovými korekcemi, funkcí Bright a přepínačem kanálů. Koncový stupeň má výkon 30 W, připravena je dvojice výstupů (8/16  ohmů) a efektová smyčka. Napájení obstarává adapter 24V/2A, cena byla nastavena na 250 dolarů.

Fender Pro Junior IV SE – speciální edice malého lampového komba o výkonu 15 W, postaveného na dvojici elektronek EL84 a stejném počtu preampových lamp 12AX7. Místo původního měniče Jensen P10R dostal aparát desetipalcové repro Fender Special Design nabízející vyvážený, dostatečně hutný zvuk s brilantními výškami a modifikován byl zkreslovací okruh. Model zařazený do limitované série je potažen černým vinylem, ovládání sestává z potenciometrů Volume + Tone, cena se pohybuje pod hranicí 440 eur.

Doplňky, software atd.

Magma Flat Electric Stainless Steel – struny pro elektrickou kytaru, jejichž vinutí je na jádro aplikováno v kulatém tvaru a poté pod tlakem zploštěno, což má za výsledek větší hlasitost, brilanci a sustain než tradiční ploché struny typu „flat“. Jejich jemný hladký povrch navíc eliminuje většinou nechtěný šustivý zvuk prstů levé ruky při výměně poloh. Odolné struny Magma Flat Electric, vyráběné v Buenos Aires, jsou zastoupeny trojicí setů GE140SF / .010-.046, GE160SF / .011-.050, GA170SF / .012-.052. a první dvě jmenované sady jsou dodávány s dvojicí strun G (1x vinutá, 1x nevinutá). Cena: cca 16 dolarů.

Ernie Ball Music Man Heat Treated – nové snímače ve formě humbuckerů i single coilů, využívajících materiál poskytující silnější výstupní signál s širší frekvenční odezvou, bez ztráty dynamiky a transparentnosti tónu. Humbucker je osazen neodymovými magnety, zatímco singly používají keramiku. Obě verze jsou navíc doplněny push-pull obvodem s boostem +20 dB. Snímači HT jsou nyní osazovány kytary Music Man Cutlass HT SSS, StingRay HT a Sabre HT, které se v tomto měsíci dostávají oficiálně na trh.

Ernie Ball Papa Het's Hardwired Master Core – signované struny kytaristy a frontmana Metalliky James Hetfielda používají silnější jádro převzaté z firemních sad Paradigm a plazmou posílené niklované vinutí aplikované na šestihran z pocínované oceli. Odolnost navyšuje také mosazné jištění RPS u kulového zakončení, čímž je eliminováno rozmotání struny, a zvolené řešení zároveň přispívá k vyšší stabilitě ladění. Struny o tloušťkách 11, 14, 18, 28, 38, 50 jsou dodávány v počtu tří sad uložených v plechové krabičce: Cena za komplet: cca 35 dolarů.

Tagy gear alert Charvel Ernie Ball Mooer Tsakalis AudioWorks REVV Crazy Tube Circuits TC Electronic Soldano Fender Magma Strings

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY