Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Nové akustiky D-18 a D-28 firmy Martin

Společnost C.F. Martin si jarní veletrh NAMM 2023 vybrala pro premiéru několika modelů akustických kytar, zahrnujících verze D-18 a D-28 z nové edice StreetLegend a také dreadnoughty v povrchových úpravách Satin, Satin Amberburst a Authentic. U všech nástrojů, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 2400 až 9000 dolarů, jsou samozřejmostí výběrové masivní materiály, kvalitní komponenty, komfortní hratelnost a bezchybné zpracování podpořené dlouhými lety praxe.

Série StreetLegend je inspirována historickými kytarami z muzea Martin, čemuž odpovídá vyzrálý zvuk i klasická estetika. Verze D-18 StreetLegend ve výrazně patinovaném provedení nabízí mahagonový základ těla s horní smrkovou ozvučnicí a výztuhami typu Forward Shifted X. Pro stavbu kobylky byl vybrán eben, který najdeme i u hmatníku zdobeném abalonovými intarziemi. Cena: cca 2400 dolarů.

Varianta D-28 StreetLegend s decentnější relic úpravou sdílí s D-18 smrkový top, ale zbytek korpusu, opatřený vintage výztuhami, je vyroben z indického palisandru. Ostatní specifikace jako např. mahagonový krk, hmatník z ebenu, niklované strojky s otevřenými mechanikami, kostěný nultý pražec i kotvící kolíčky apod., jsou u obou modelů obdobné. Cena D-28 SL: cca 2800 dolarů.

Dreadnoughty Martin D-18 a D-28 se letos dočkaly také matného povrchového laku Satin a designové modifikace „Aged Toner“, díky níž dřevo po čase ztmavne a dodá nástrojům vzhled starších předválečných kousků. Cenovky byly nastaveny podobně jako v případě kolekce Street Legend, což se týká i verzí D-18 a D-28 v elegantním transparentním provedení Satin Amburst.

Firma letos zároveň rozšířila kolekci Authentic o butikové modely D-18 Authentic 1937 VTS Aged a D-28 Authentic 1937 VTS Aged, které by měly připomenout produkci z roku 1937, jenž znalci nástrojů Martin označují ze jeden z nejlepších ročníků. Oproti standardním „déčkům“ má D-18 Authentic 1937 ozvučnici ze smrku Adirondack a želvovinové lemovky hran, zatímco D-28 Authentic 1937 dostal luby a zadní desku z guatemalského palisandru.

Lehce modifikován byl i profil těla, odkazující na tvary dreadnoughtů ze zlaté éry Martinu, a vývojáři neponechali nic náhodě ani z hlediska zvuku, jehož vlastnosti jsou vylepšeny prostřednictvím procesu VTS (Vintage Tone System), o němž výrobce tvrdí, že funguje podobně jako stroj času, ve kterém se Martin může zaměřit na určité časové období a nechat zestárnout vrchní desku i vnitřní výztuhy do dané doby. Ceny: D-18 Authentic 1937 VTS Aged cca 8000 dolarů, D-28 Authentic 1937 VTS Aged cca 9000 dolarů. Ke všem nástrojům jsou dodávána kvalitní pevná pouzdra.

Tagy C.F. Martin Martin D-18 2023 Martin D-28 2023

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY