Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Nord Stage 4: nové vlajkové keyboardy značky Clavia

Firma Clavia posunula možnosti keyboardů Nord řady Stage o další level výše a rozšířila svou nabídku o sérii Stage 4, tvořenou modely Nord Stage 4 88, Stage 4 73 a nejmenším provedením Stage 4 Compact. Jednotlivé varianty se odlišují rozsahem a typem klaviatury, naopak pro všechny nástroje je společná integrace špičkových technologií, přepracovaný hlavní panel s LED fadery pro každou vrstvu, inovovaná efektová sekce, vylepšené zvukové rejstříky, nová knihovna vzorků atd.

Jednotka Piano se 120 hlasou polyfonií a 2 GB úložištěm přichází s novou rozšířenou kolekcí koncertních křídel, pianin a elektrických klavírů z firemní knihovny Nord Piano Library v kombinaci s novými funkcemi, jako jsou mody Dynamic compression a Unison. Použity byly technologie Advanced String Resonance a Dynamic Pedal Noise dodávající výslednému zvuku realismus a vysokou úroveň expresivity.

Sekce Synth se třemi nezávislými vrstvami je založena na výkonném synth enginu Nord Wave 2, včetně virtuální analogové syntézy, samplů, FM či Wavetable. Rozsáhlá nová kolekce vzorků z Nord Sample Library nabízí širokou zvukovou paletu smyčců, basů, sborů, kytar a mnoho dalšího. Pokročilý Arpeggiator obsahuje nové režimy Polyphonic, Gate a Pattern a lze jej použít pro obrovské množství rytmických aplikací s přizpůsobitelnými patterny.

Varhanní jednotka Organ obsahuje oceňované simulace klasických modelů Hammond B3 Tonewheel, B3 Bass, vintage Vox Continental nebo Farfisa a také dvě varianty píšťalových varhan. Ovládání zahrnuje i zmíněné tahové potenciometry s diodami, přidán byl preset 122 Vintage Rotary Speaker se dvěma mikrofonními pozicemi, režim Drawbar Live a další funkce.

Sekce Effects nabízí kompletní nastavení efektů pro každou vrstvu a kromě jiného obsahuje nové položky Pump (side-chain), Spin a od základu přepracované verze efektů v kategoriích Reverb, Delay, Amps a Modulation (dozvuky Spring, Booth, Cathedral, Space Delay, Flam atd.).

Konektivita poskytuje čtyři přiřaditelné jackové výstupy, stereofonní sluchátkovou zdířku, minijackový vstup pro monitor, konektory pro externí pedály sustain, expression, rotor, control a organ swell, vstupy pro footswitch, DIN konektory MIDI In/Out a port USB-B pro USB-MIDI, aktualizace softwaru a přenos zvuku.

Typy klaviatur, rozměry, hmotnost a české ceny jednotlivých modelů

Nord Stage 4 88 – plně vyvážená mechanika Triple Senzor s funkcí aftertouch (rozsah A – C), 1282 x 121 x 349 mm, 19.6 kg, cena cca 110000 Kč
Nord Stage 4 73 – plně vyvážená mechanika Triple Senzor s funkcí aftertouch (rozsah E – E), 1069 x 121 x 349 mm, 16.7 kg, cena cca 105000 Kč
Nord Stage 4 Compact – polovyvážená mechanika Waterfall Triple Senzor s funkcí aftertouch (rozsah E – E), 1066 x 104 x 322 mm, 10.4 kg, cena cca 97000 Kč

Přikoupit lze také samostatný externí sustain pedál Nord SP 2 (cca 3600 Kč) nebo flexibilnější verzi Nord Triple Pedal 2 pro funkce sustain, volume, expression (cca 8400 Kč).

Tagy clavia nord Nord Stage 4

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY